HaberlerEn Büyük Patent Savaşının Hedefi Android


En büyük patent savaşının hedefi Android Apple, BlackBerry ve Microsoft gibi birçok teknoloji devinin yer aldığı konsorsiyum, Android işletim sistemi kullanan Samsung, LG, HTC gibi birçok şirkete patent davası açtı.
Teknoloji dünyasının en büyük patent savaşlarından birini başlatan davanın nedeni, Nortel patentleri. Bir zamanlar dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan ancak iflas eden Nortel´in 6000 patentini 4.5 milyar dolara satın alan Rockstar konsorsiyumu, Android dünyasına savaş açtı. Aralarında Apple, BlackBerry, Microsoft, Sony ve Ericsson gibi firmaların bulunduğu konsorsiyum, 2013´ün üçüncü döneminde akıllı telefon sektöründeki payı yüzde 81 gibi önüne geçilmesi çok zor bir orana çıkan Android kullanıcılarına dava açtı. Texas´taki Bölge Mahkemesi´ne yapılan başvuruda, Samsung, Asus, HTC, Huawei, LG ve ZTE gibi büyük elektronik üreticileri, Rockstar´ın patentlerini ihlal etmekle suçlanıyor. Android kullanan bu firmaların dahil olduğu dava, doğal olarak işletim sisteminin geliştiricisi Google´ı da doğrudan etkiliyor.
The Verge sitesinin verdiği bilgiye göre, davanın kalbinde yatan 6,098,065 numaralı patent, `arama terimlerini bağlantılı reklamlarla eşleştirme´ teknolojisine dayanıyor. Bu teknoloji, Google arama motorunun da en önemli gelir kaynaklarından birine işaret ediyor. The Verge, Android´in üstünlüğünün yanı sıra, uygulama indirilme oranı AppStore´un yüzde 25 üzerinde olan Google Play´e karşı, rakiplerinin Google ve ortaklarını dava ile durdurmaya çalıştığını öne sürdü. Google, Nortel´in patentleri için 900 milyon dolar önermişti. ABD Adalet Bakanlığı, 4.5 milyara Rockstar´ın sahip olduğu patentler için, `telekomünikasyon sektöründe standart kullanım için adil kurallar belirlenmesi gerektiğini´ belirtmişti. 

PATENT KAVGASI YİNE HORTLADI 
Apple´ın Ağustos 2012´de Samsung´a karşı kazandığı 1 milyar dolarlık davanın ardından, teknoloji dünyası uzun süredir büyük çaplı kavgalara sahne olmuyordu. Apple-Samsung davaları gibi temyiz süreciyle sürekli sonuçsuz kalan ve sadece avukatları zengin eden davalara, Rockstar ile bir yenisi eklenmiş oldu. Wired dergisine bir süre önce röportaj veren Rockstar CEO´su John Veschi, 'Neredeyse herkes patent ihlali yapıyor... Portföyümüzde bulunan patentlerin diğer teknoloji şirketleri tarafından kullanılmadığını söylemek güç olur' demişti. Reuters´ın verdiği bilgiye göre, Google reklamla bağlantılı 7; Samsung´da arayüz, mesajlaşma ve uyarı notları gibi 7 diğer patenti ihlal etmekle suçlanıyor. HTC ve LG´nin de aynı patentleri izinsiz kullanmakla suçlandığı belirtildi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al