HaberlerEn Önemli Yatırım Alanı Ar-Ge ve İnovasyondur...


Bakan Işık, Kocaeli'de düzenlenen Ar-Ge Merkezleri Performans Değerlendirmesi ve Teknoloji Transfer Ofisleri İle İşbirliği Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, dünyada artık bütün rekabetin bilim ve teknolojide yaşandığını belirterek, bu alandaki üstünlüğün devletlerin de en temel üstünlük alanı olmaya başladığını söyledi. Dünyada inanılmaz bir yarış ve rekabetin olduğunu ifade eden Işık, 'Sürdürülebilir bir büyüme için de dünyanın üzerinde mutabık kaldığı kavram Ar-Ge ve inovasyondur' diye konuştu. 


Işık, Türkiye'de bu noktada önemli gelişmeler katedildiğini dile getirerek, 'Biraz geç kalmışlığımız var ama dünyada Ar-Ge ve inovasyon ilk dillendirildiğinde bu sürecin gelişmeye başladığı dönemde bu konulara çok fazla ilgi duymadık. Ama bugün geldiğimiz noktada tam da 'orta gelir tuzağı' olarak ifade ettiğimiz seviyede artık Ar-Ge ve inovasyonun gerek şirketlerimiz gerekse ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Eğer orta gelir tuzağını aşacaksak, 2023 hedeflerini yakalayacaksak ve Türkiye olarak sürdürebilir bir büyüme ve kalıcı bir refah artışı sağlayacaksak bugün itibariyle yapmamız gereken en önemli yatırım alanı Ar-Ge ve inovasyondur. Türkiye'de bu anlamda bir bilinç oluşması çok önemli.' şeklinde konuştu. 

Önemli bir müjdeyi katılımcılarla paylaşmak istediğini belirten Işık, şunları kaydetti; 'Daha önce Ar-Ge merkezlerinde çalışan personelin gelir vergisi stopajı 2023'e kadar uzatılmıştı. Ar-Ge merkezlerimizde çalışanlarımızın sigorta primlerini işveren payının yüzde 50'sini biz 5 yıl süreyle 2008'de çıkardığımız kanunla destekleme kararı almıştık. Bildiğimiz kadarıyla 16 firma bugün itibariyle bu 5 yıllık süreyi doldurdu ve bu yüzde 50'lilik dilimden faydalanmamaya başladı. Biz de bu sistemin güçlenmesini istiyoruz. Ar-Ge merkezlerinde çalışan personel sayımızın zaten kendi açısından oluşan sigorta priminin tamamı 2023'e kadar devlet olarak biz karşılıyoruz. İş veren payının yüzde 50'sini yaptığımız görüşmelerle 2023 yılına kadar devlet olarak biz karşılamaya devam edeceğiz. Seçim sonrasında meclis mesaiye başladığında hemen bir düzenleme ile o süreyi 5 yıl olarak değil 2023'e kadar uzatmış olacağız. Daha fazla firmamızın Ar-Ge merkezi kurması için 50 kamu tabanında Ar-Ge personeli bulundurma şartı vardı. Bunu da kanunla 30'a indirme yetkisini Bakanlar Kurulu'na verdik. 30 rakamı teknokent Ar-Ge merkezi dengesi açısından kritik rakam, onun altına düşürürsek teknokentlerdeki performansı düşürebiliriz' diye konuştu. 

Bakan Işık, Ar-Ge ekosisteminin aktörlerinin birlikte çalışmasını, sinerji oluşmasını ve işbirliği alanları geliştirmelerini beklediklerini vurgulayarak, Türkiye'nin yoğun olarak teknoloji transferinin, hatta hızlı teknoloji transferini bütün olarak gündemine alması gerektiğini anlattı. Işık, teknoloji transferine yoğunlaşmak gerektiğini anlatarak, 'Hatta belli alanlarda bu teknoloji transferinin daha da hızlı olmasını önemsemeliyiz. Bunu yapan firmalarımız var ve başarılı örnekler ortaya koyuyor. Avrupa'dan bir şirketi satın almış firmamız, önce 6.5 avroya kilogramını sattığı ürünün satış fiyatını 25 avroya çıkarmış. Biz de diyoruz ki, 'bunu biz de nasıl destekleriz. Bu alanlarda transfer yapacak, Türkiye'yi hızlı teknolojiyle buluşturacak kendi alanındaki şirketlere ilave destekler nasıl verebiliriz' bunun çalışmasını yürütüyoruz. Önümüzdeki süreçte bunu yapmak isteyenlere destekler oluşturacağız. 69 firmanın Ar-Ge merkezi performans endeks puanını hesapladık.' ifadelerini kullandı.

Bakan Işık, 2012 yılını baz alarak en az 2 yıl faaliyet gösteren 69 firmanın Ar-Ge merkezi performans endeks puanını hesapladıklarını dile getirerek, bu hesapta birçok veriyi değerlendirdiklerini kaydetti. Bu endeks sonuçlarına göre, Ar-Ge merkezlerinin kendilerini geliştireceklerini umut ettiklerini belirten Işık, 'Hangi Ar-Ge merkezinin hangi sırada olmasını belirlemeyi arzu etmiyoruz. İyileri ödüllendirelim. En iyileri ortaya koyalım, onları ödüllendirelim, onların da bu başarı hikayelerini sizlerle paylaşalım. Bu merkezler arasında tatlı bir yarışı başlatalım istiyoruz' dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al