HaberlerEPO - USPTO İşbirliği ile Yeni Patent Sınıflandırılması


EPO (Avrupa Patent Ofisi ) ve USPTO (Amerika Birleşik Devletleri Marka ve Patent Ofisi), her iki ofisin de ortak kullanımını sağlayabilmek için yeni bir patent sınıflandırması oluşturulmasında ilk adımı attı. EPO başkanı Benoît Battistelli ve USPTO direktörü David Kappos ortak girişimi ile bir sınıflandırma düzeni oluşturmayı amaçlayan proje taraflar arasında imzalanarak, web sitesiyle birlikte geçtiğimiz günlerde hayata geçti. 

Adresi www.cpcinfo.org olan sitede yeni düzenlenecek olan patent sınıflandırması ile ilgili detaylı bilgilere yer veriliyor.  Yeni düzenlenecek olan sınıflandırma, her iki ofisin de yararlanabileceği bir sistem olması dışında, buluş yapanların daha kolay ve daha hedefe yönelik patent araştırması yapabilmesine de olanak sağlıyor. 

Bilindiği gibi patentler, uluslararası patent sınıflandırmaları ile sınıflandırılıyor ve araştırmalarda bu sınıflandırmalardan yararlanılıyor. 1971 Strasburg Anlaşması ile belirlenmiş olan IPC (International Patent Classification) patentleri ilgili bulundukları teknik alana göre sınıflandırarak ortak bir buluş dili oluşturmaya çalışıyor.

Konuyla ilgili olarak Destek Patent Ürün Geliştirme Yöneticisi Bora Erguvan, “ABD Patent Ofisi ve Avrupa Patent Ofisi'nin IPC tabanlı ayrı sınıflandırmalar kullanmaları sebebiyle karışıklık yaşanabiliyordu.  Yeni adı CPC (Cooperative Patent Classification) olan bu sınıflandırma sayesinde yaşanan karışıklığın önüne geçilecektir. “ şeklinde bilgi verdi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al