HaberlerErmaksan ile Uludağ Üniversitesi Arasında Protokol İmzaladı


Ermaksan, sanayi-üniversite işbirliği kapsamında Uludağ Üniversitesi ile protokol imzaladı. Ermaksan Genel Müdürü Ahmet Özkayan, İmzalanan protokol ile Ermaksan'ın Ar-Ge Merkezindeki teknoloji üretimini hızlandırmayı amaçladıklarını belirterek, hedeflerinin her yıl 5 patent başvurusu yapıp, hayata geçilmek olduğunu söyledi. Sanayi-üniversite işbirliği çerçevesinde Ermaksan, Uludağ Üniversitesi ile pıotokol imzaladı. Ermaksan'da düzen İenen imza töreninde Ermaksan Genel Müdürü Ahmet Özkayan, Uludağ Üniversitesi ile yapılan protokol ile Ermaksan'ın Bakanlık tarafından onaylanan Ar-Ge Merkezindeki teknoloji üretimini hızlandırmayı amaçladıklarını belirtti.

Heryıl 5 Patent Başvurusu 
Özkayan, hedeflerinin her yıl 5 patent başvurusu yapıp, bunu hayata geçirmek olduğunu kaydederek, 'Bu noktada üniversitelerle yapacağımız işbirlikleri çok önemli. Çünkü bizim gibi yenilikçi teknolojiler üreten şirketlerin, akademik anlamda bilgi ve tecrübelerden faydalanması lazım. Patent konusunda bu akademik işbirlikleri şart. Avrupa'da özellikle Almanya'da üniversiteler, akademiler ve enstitüler teknoloji üreten firmalarla işbirliği içindeler. Öte yandan üniversiteler de yenilik peşindeler. Ortaya konan yenilikler sanayiye entegre edildiğinde bu hem firmalara, hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Türkiye'nin şu anda ihtiyacı olan da katma değeri yüksek ileri teknoloji üretmesidir. Biz Ermaksan olarak güçlü ve kaliteli makineler üretiyoruz. Makinelerin aksamları bugün ithal ediliyor. Bu türde işbirliği ile elektronik, otomasyon ve yazılımda sağlanacak yeniliklerle dışa bağımlılığımız azalacağı gibi ihracat açısından da önemli bir avantaj sağlamış olacağız. Kendi teknolojimizi kendimiz üretmeliyiz' dedi. 


Yaptıkları fabrika ziyaretinden etkilendiğini ifade eden Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, protokolden memnuniyet duyduklarını belirtti. Dilek, Bursa sanayisinin üniversitelerin bilgi birikimine, üniversitelerin de sektördeki tecrübelere ihtiyacı olduğunu söyledi. Rektör Dilek, Ermaksan gibi Bursa'nın başarı hikayelerine ihtiyacı olduğuna işaret ederek, yapılan protokolle üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlanacağını kaydetti.

Rektör Dilek, yine ilgili bölümlerde okuyan son sınıf öğrencilerinin ‘Aday Mühendis’ programı kapsamında şirkette belli günlerde çalışarak tecrübe kazanacağını dile getirdi. Gelecek için de kalifiye eleman yetişeceğini belirten Dilek, Uludağ Üniversitesi’nin Ar-Ge çalışmalarına 12 milyon lira bütçe ayırdığını, Ermaksan’ın da bu fırsattan yararlanmasını istediklerini kaydetti. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al