HaberlerEtimatik Deneme Üretimine Geçti


Etibor Genel Müdürlüğü tarafından borun kullanım alanlarının yaygınlaştırılması maksadıyla yürütülen Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde hayata geçirilen 'bor katkılı deterjan' projesinde seri üretime geçiliyor. Bor katkılı deterjan, Bandırma ve Eskişehir'de üretilecek. 


 Etibor Genel Müdürlüğü, bor katkılı deterjanın testlerinden olumlu sonuç alınmasının ardından seri üretime geçilmesi için çalışma başlattı. Borun uç ürünlerde kullanılması için 2 yıl önce çalışmalarına başlanan deterjan projesi için Bandırma'da 'MİX' adı verilen makinenin de üretimine başlandı. Eskişehir'de kullanılmak üzere Bandırma fabrikalarında tamamen Türk işçisi ve mühendisleri tarafından imal edilen makinelerden bir tanesi Eskişehir'e teslim edildi. İkinci makinenin imalatı ise devam ediyor.


Bandırma belediye başkanlığına aday olmak için görevinden istifa eden Etibor İşletme Müdürü Recep Şekerci, borlu deterjan üretimi için çalışmaların yaklaşık 2 yıl önce başladığını belirterek, 'Bizler bu projeye Etibor Genel Müdürü Orhan Yılmaz ve Ar-Ge birim sorumlumuz Nuray Demirel ile başladık. Deterjanın formülünün belirlenmesinden sonra Bandırma'da kumaş alarak binlerce deney yaptık. Bu deneylerde çimen, meyve suyu, yağ gibi zorlu lekeleri aynı ku
maş üzerine dökerek testler yaptık. Ürettiğimiz deterjan bu testlerden başarı ile çıktı. Ankara, İzmir gibi illerde de testlere tabi tutuldu. Bu testlerden de başarılı bir şekilde geçmesinin ardından acil taleplerin karşılanması için küçük çapta üretim yapacak olan ve MİX adı verilen makinelerin imalatına geçildi" dedi. Bandırma ve Eskişehir fabrikalarında üretilecek olan deterjanda bor maddesinin yanı sıra formülü gizli tutulan X maddelerin de kullanılacağını söyleyen Şekerci, "Bandırma ve Eskişehir'de kurulacak olan fabrikalarda borlu deterjan üretilecek. Her biri 250 bin ton kapasiteli iki fabrikada yaklaşık 360 bin ton bor maddesi işlenecek' diye konuştu. Şekerci, borlu deterjanın seri üretime geçebilmesi için projenin 2014 yatırım programına alınma çalışmalarının devam ettiğini, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından kabul edilmesi halinde nisan ayında üretime geçilebileceğini sözlerine ekledi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al