HaberlerEzber Bozan Teknoloji Bursa'ya Emanet...


Lazer teknolojisiyle imal edilen 2.000 bar püskürtme basıncına sahip dünyadaki ilk dizel enjektör Türkiye'de üretiliyor. Otomotivde ezberleri bozacak enjektör, tüm dünyaya Bursa'dan ihraç edilecek. Alman Bosch, otomotiv dünyasında kilometre taşı olan yüzde 30 yakıt tasarrufu sağlayan benzinli enjektörden sonra, ikinci nesil dizel enjektör üretimini de Türkiye'ye emanet etti. Otomotiv dünyasında ezberleri bozacak dizel enjektör, 2014'ten itibaren Bursa'da üretilip, tüm dünyaya ihraç edilecek. Deneme üretimine başlanan CRI-20, Common Rail Dizel enjektörlerde 2000 bar püskürtme basıncına sahip dünyadaki ilk enjektör. Lazer teknolojisiyle üretilen yeni enjektör, çoklu püskürtme özelliği sayesinde yakıt tüketimi ve motor gürültüsünü azaltıyor. Ayrıca CO2 emisyon oranlarını da düşürüyor. Bosch Türkiye Genel Müdürü Steve Young, yeni enjektör sisteminin tüm alt parçalarıyla seri üretiminin 2014'te başlayacağını söyledi. Young, tüm dünyaya Bursa'dan ihraç edilecek enjektörlerin ilk müşterisinin İtalya olacağını kaydetti. 

Kilometre Taşı Oldu 
2013'te Bursa'da seri üretimine başlanan benzinli enjektör için 'otomotiv dünyasının kilometre taşı' diyen Young, "Dizel enjektörlerdeki özellikleri, benzinli enjektörlere uyguladık. Bu sayede yakıt tüketiminin yüzde 30'a varan oranlarda düşmesini sağladık" dedi. Benzinli motorların dizellerin verimliliğine sahip olmasını sağlayan enjektörün avantajları yakıt tüketimiyle sınırlı değil. Yeni teknoloji motor hacimlerini küçülterek aracın ağırlığını, emisyon oranlarını ve motor gürültüsünü azaltıyor, maliyetleri de düşürüyor. 

Ar-Ge İhracatı Yapıyor                                                                                                                            
2009'da faaliyete geçen Ar-Ge merkezinde 110 kişi çalıştığını söyleyen Young, "Bursa'da bugüne kadar 13 patent aldık. Ayrıca Japonya, Almanya ve Fransa'ya Ar-Ge ihraç ettik" şeklinde konuştu.

2006'dan Bu Yana 1 Milyar Euro Yatırdı 
Son 5 yılda Türkiye'de 1 milyar euro yatırım yapan Bosch Grubu, bu rakamın yüzde 75'i gibi yüksek bir oranını otomotive yatırdı. Bosch'un fren ve enjektör sistemleri fabrikalarında 5 bin 500 kişi çalışıyor.

'Futbol Sahası ve Otopark Alanını Fabrikaya Çevirdik' 
Bursa'daki fabrika inşaatlarının tamamlandığını belirten Young, "Futbol sahası ve otopark alanını bile fabrikaya dönüştürdük. Artık genişlemek için yerimiz kalmadı" dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al