HaberlerFelçli Hastaya Refleksmetre


Turgut Özal Üniversitesi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı öğrencileri, felçli hastalara yönelik olarak 'Refleksmetre' geliştirdi. Öğrencilerin 100 liraya ürettiği prototip cihaz ile göz, duyma ve denge refleksleri hızlı bir şekilde ölçülebilecek.

Fuat Emre Soykuvvet ve Gizem Alıcı isimli Biyomedikal Cihaz Teknolojisi öğrencilerinin tasarladığı refleksmetre ile göz, duyma ve denge refleksleri hızlı bir şekilde ölçülebilecek. 100 liraya geliştirilen alet ile bebeklerin gelişim süreçlerinde sinir sistemlerinin sağlıklı olup olmadığı da gözlemlenebilecek.

Turgut Özal Üniversitesi Biomedikal Bölümü Öğretim Görevlisi Muhlis Yıldırım, TÜBİTAK’ın da daha önce buna benzer bir alet geliştirdiğini ancak o alette sadece göz refleksinin ölçülebildiğini belirterek, öğrencilerinin geliştirdiği refleksmetre ile bunu iki adım öteye taşıdıklarını kaydetti. Yıldırım, 'Artık, duyma ve denge refleksini de ölçülebiliyor. Hastanelerde uygulamalar yapmayı düşünüyoruz. Uygulamaların sonucunda bu bir cihaza döhüşebilir, kalp ve sinir hastalıklarının tedavi teşhisinde veya hastalıklarının ilerleme süreçlerinde kullanılanılabilir. Maliyeti gayet ucuz. Aletin uygulanabilirliğini ilk olarak Turgut Özal hastanesinin Fizik Tedavi Bölümü ile işbirliği içinde deneyeceğiz. Daha sonra da patent başvurusu yapacağız' dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al