Ocak 2013Geleceğin Şifresi İnovasyonda


Tarihin ilk zamanlarından itibaren değişen, gelişen ve geliştiren insanoğlu bu yolda yeni bir kavramı daha öğrendi. Çağımızın yeni kavramı olan inovasyon hayatımızın tüm alanlarında odak noktamız olmuş durumda.

Özellikle yenilik ve yenileşim anlamında kullanılan inovasyon, tüm sektörlerde yapılan inovatif çalışmaların şifresi niteliğindedir. Üretimde katma değer hedefi olan şirketler için inovasyonun şifresini çözmek hedeflere ulaşılmadaki en önemli yoldur.

Hangi sektörde olursa olsun, üretici sahip olduğu bilgi ve tecrübesini farklı düşünerek ve yeniliği hedefleyerek geliştirmelidir. Bu konuda özellikle akıllı telefon pazarında Nokia’nın düşüşünü inovatif düşünceden yoksun üretimine bağlayabiliriz. Tüm dünyada en büyük cep telefonu pazarına sahip olan Nokia, gerekli yenilik çalışmaları ve sahip olduğu bilgisini yazılım düşüncesiyle birleştiremediği için, sahip olduğu pazarı kaybetmiştir.

Bu süreçte telefon pazarında bulunmayan Apple ve Samsung ise büyük bir Ar-Ge ve inovatif çalışma içerisine girerek cep telefonlarının kullanım özelliklerini geliştirerek akıllı telefon pazarını oluşturmuşlardır. Oluşturulan pazarda milyarlarca dolar kâr eden şirketler aynı zamanda yoğun bir rekabet içerisinde patent savaşları da yaşamaktadırlar. Nitekim bu patent savaşları neticesinde Samsung Apple’a 1 milyar dolar tazminat ödemiştir.

Sonuç olarak buradan çıkarılacak olan, belki sektörünüzün lideri olabilirsininiz, hatta pazarın tek sahibi de olabilirsiniz. Ama unutulmaması gereken en önemli kavram inovasyondur. Mevcut yapılarınız ve üretiminiz şu an yeterli görünebilir. Bir adım ötesi hatta daha fazlasını görebilmek için inovatif çalışmak şarttır.


Güzel günler dileklerimle.

Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al