HaberlerGıda Endüstrisinde Büyük İnovasyon


Gıda endüstrisi yeni bir tür olan şeker otuna kilitlendi. Balıkesir'de üretimine başlanan bitkinin bir gramlık özü 250 gram şekere eşdeğer. Diyabet hastalarının da kullanabileceği otun ilk yatırımcısı ise Polisan oldu.

Milyar dolarlık şeker endüstrisi, yepyeni bir buluşa kilitlendi. Akademisyenler ve özel sektör, üretimi zor bir tür olan ve diyabet hastalarının da kullanabildiği şeker otunu Türkiye'de ilk kez yetiştirmeyi başardı. Tamamen doğal bir bitki olan (Stevia) şeker otunun bir gramlık özü 250 gram rafine şekere eşdeğer. Ayrıca otun mevcut şeker üretimine göre yüzde 60 maliyet avantajı da bulunuyor. Şeker otunun ilk üretim adreslerinden biri ise Balıkesir oldu. Girişimci Selahattin Güvenç ürettiği bitkileri kişisel müşterilerinin yanı sıra birçok gıda devine satmaya başladı. Türkiye'nin önde gelen şirketleri de bu alanda yatırım kararı aldı. Cargill, Torku Şeker ve Ülker konuya ilişkin araştırma büroları kurarken en somut yatırım ise boya markası Polisan'dan geldi.

Test Üretimi Başladı
Şirket, otu kendi arazilerinde test amaçlı yetiştirmeye başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise bir rapor hazırlayarak bitkinin öncelikli teşvik kapsamına alınması istedi. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Prof. Dr. Kenan Turgut, 'Antalya'da 5 yıldır yürüttüğümüz araştırmalar, bitkinin özellikle sahillerde yetiştirilebileceğini gösterdi' dedi. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden Doç. Dr. Osman Kola ise stevia pazar değerinin birkaç yılda 10 milyar doları geçeceğini belirtti.

Şehrin Ar-Ge Karnesi
Faydalı model-patent (2013) 25
Ar-Ge mühendisi: 152
Ar-Ge merkezi: 4
Ar-Ge projelerinin toplamı: 112
Üniversiteyle çalışan KOBİ: 65
TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 80
KOSGEB-KOBİ projeleri: 112
Avrupa Birliği projeleri: 140
25 yaş altı girişimci: 50

Gıda mühendisi Serap Doğan, gıda endüstrisi için şeker otunun bir devrim niteliğinde olduğunu belirtti. 

Haftanın fırsatı
İstanbul'da Paintistanbul Rüzgârı
Avrupa sıralamasında hızlı yükselişini sürdüren Türk boya sektörü, üretim ayağının yanı sıra hammadde ve boya yan sanayisinde de büyük bir potansiyeli temsil ediyor. Pazar, hammadde, yapı kimyasalları ve yapıştırıcılar gibi alanlardaki büyümeyi de tetikliyor. Boya sanayisinin gelişimine yön veren tüm bileşenler 23-25 Ekim 2014'te Paintistanbul 2014'te buluşacak. Boya Sanayicileri Derneği'nin (BOSAD) Başkanı Ahmet Faik Bitlis, 'Fuar sayesinde Türkiye'nin sektördeki bilinirliği üst lige çıkmayı başardı' dedi. 

İnovasyon Turu
KOBİ'nin Yeni Harikası 'Yangın Zırhı' Oldu
Eryap, yeni nesil taş yünü Wooler ile KOBİ'lerle işbirliğini sürdürüyor. İşyerlerini yangına karşı koruyan ve pasif yangın güvenliği sayesinde olası riskleri en aza indirgeyen taş yünü Wooler, ısı, ses ve yangın yalıtımını aynı anda sunarak KOBİ'lerin hayatını kolaylaştırıyor. Çatılarda, dış cephede, ara bölme duvarlarda, kazan ve tesisat yalıtımı olmak üzere birçok farklı alan ve sektörde tercih edilen Wooler, ısı değişimlerine karşı duvarı koruyor. Bina ömrünce böcek, mikroorganizma, çürüme, küf tutma ve paslanma gibi dış etkenlere karşı da bir zırh görevi görüyor.

Çorum'da Sıvı Tuz Üretti Avrupa'dan Sipariş Yağdı
Gelişmiş ülkelerde 'altın suyu' olarak bilinen sıvı tuz, artık Türkiye'de de üretiliyor. Türk girişimci Mahmut Küçükdoğan tarafından tamamı yerli kaynaklardan elde edilen rafine edilmemiş doğal tuza Avrupa'dan da sipariş yağıyor. Çorum'da kurulan tesiste üretilen sıvı tuzla 5 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al