HaberlerGıdada Tüketicinin Tercihi Yerli Markalar


VI Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma kuruluşu KA Araştırma ortak girişimi tarafından yürütülen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi (TMME) 2011 yılı üçüncü çeyrek sonuçları, gıda sektöründe tüketicinin yerli markaları tercih ettiğini ortaya koydu.

Türkiye çapında 81 ilde 7 bin 488 tüketiciyle görüşülerek yapılan TMME kapsamında, üçüncü çeyrekte konserve-sos-salça, dondurma, et ve tavuk ürünleri, kişisel bakım ürünleri, sıvı yağ ile süt ve süt ürünleri sektörleri ölçüldü.

Konserve-sos-salça sektöründe Tukaş, Tamek, Tat; dondurma sektöründe Ülker Golf ile Algida birinciliği paylaştı. Kişisel bakım ürünleri sektöründe Evyap ve Colgate Palmolive birinci olurken, et ve tavuk ürünleri sektöründe Banvit, sıvı yağ sektöründe Ana Gıda, süt ve süt ürünleri sektöründe Ülker, müşteri memnuniyetinde ilk sırada yer aldı.

2011 yılı ikinci çeyreğinde 76,1 olarak ölçülen Ulusal Müşteri Memnuniyeti Endeksi, 2011 yılının çeyreğinde aynı seviyeyi koruyarak 76.1 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Amerika’da Müşteri Memnuniyeti Endeksi 2011 ikinci çeyrek seviyesini koruyarak 75,7 oldu. KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan; "Türk markalan yerel olma avantajını kullanıyor, piyasadaki egemenliğini sürdürüyor. Müşteri memnuniyeti sayesinde, markaların dış pazarlarda da payını artırmaya gittiğini görüyoruz” dedi. 

Destek Patent Yurtiçi Marka Bölüm Yöneticisi Şemsettin Boncuk ise konuyla ilgili görüşünde, özellikle gıda sektöründe yoğun rekabet gözlendiğine ve pazarda Türk firmalarının hakimiyetinin görüldüğüne işaret ederek, tüketicilerin genellikle Türk markalarını tercih ettiğini söyledi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al