HaberlerGirişimciliğin Temeli; İnovasyon


Bilişim sektörünün önde gelenlerini bir araya getiren ICT Summit Now Bilişim Zirvesi’13, 24 - 26 Eylül tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. “Daha hiçbir şey görmediniz!” temalı zirvede bilişim teknolojilerinin geleceği, bu teknolojilerin bölgesel kalkınmada üstlendiği işlev, yeni iletişim ortamının yarattığı olanaklar gibi pek çok farklı konu masaya yatırıldı. Avrupa, Asya ve Afrika’dan 5 bini aşkın ulusal ve uluslar arası iş ve bilişim profesyonellerini buluşturan ICT Summit Now Bilişim Zirvesi 13’te üç gün boyunca birden çok konferans ve forum düzenlendi. 25 Eylül Çarşamba günü düzenlenen “Intel Girişimcilikte İnovasyon Forumu”nda ise girişimcilik ve girişimciliğin olmazsa olmaz ilkesi inovasyon konuşuldu.Düzenlenen “İnovasyon Olmadan Girişimcilik, Girişimcilik Olmadan İnovasyon Olur mu?” konulu panelin moderatörlüğünü Intel Meta Bölgesi Kurumsal İlişkiler Direktörü Ferruh Gürtaş’ın yaptı.

İnovasyon Ön Plana Çıkıyor
Intel Girişimcilikte İnovasyon Forumu’nda konuşma yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bugünün rekabetçi ortamında, girişimciliğin temeli olarak inovasyonun ön plana çıktığını vurguladı. TİM olarak, Türkiye’de aktif olarak ihracat yapan 57 bin ihracatçıyı temsil ettiklerini belirten Büyükekşi, “2023’te Türkiye, tam anlamıyla dünyaya entegre olmuş dev bir ekonomi haline gelecek. Peki bu entegrasyon nasıl sağlanacak? Bu entegrasyon bilişimle olacak.” dedi.

Türkiye’yi İleri Seviyelere Götürecek İnovasyonlara İmza Atacağız
2023 ihracat hedefine ulaşabilmesinin gerçek aktörleri olan şirketlere odaklandıklarını belirten Mehmet Büyükekşi, şirketlerin inovasyona yönelmelerini sağladıklarını ifade etti. İhracatçı firmaların 2023 hedeflerine ulaşabilmeleri, yatırım, üretim, ihracat konusunda stratejik planlarını geliştirmelerine destek olmak için TİM Akademi 2023’ü kurduklarını kaydeden Büyükekşi, “Bunun yanında inovasyona dayalı üretim ve ihracatı teşvik etmek amacıyla Türkiye İnovasyon Haftasını Başlattık. Bu yıl İnovasyon Haftası etkinliklerinin ikincisini, 28 – 30 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenleyeceğiz.” dedi. İnovasyon seanslarına devam eden öğrencilerdeki değişimi gözlemlemek için yapılan çalışmaya göre; öğrencilerin yüzde 97’sinin gelecekle ilgili hayal kurduğunu, yüzde 96’sının temiz bir çevre için projeler ürettiğini belirten Mehmet Büyükekşi, öğrencilerin inovasyon seansları sayesinde farklı açılardan düşünebilmeyi öğrendiğini kaydetti.

Yaşamımıza İnovasyon ve Girişimciliği Yerleştirmeliyiz
Küresel markalar listesinde daha güçlü var olmak için teknolojiyi daha iyi kullanan ihracatçı firmalarla, rekabet gücünü arttırmak gerektiğini belirten Büyükekşi, rekabetin doğrudan yabancı yatırımla artacağını kaydetti. Türkiye’nin dünyadaki doğrudan yabancı yatırımın yaklaşık yüzde 1’ine sahip olduğunu söyleyen Büyükekşi “Türkiye’ye giren yatırımların sadece binde 7’si bilişim teknolojileri ile ilgili. Dünyada ise doğrudan yabancı sermayenin yaklaşık yüzde 2.5’i bilişim teknolojilerine harcanıyor. Dünyadaki değişim rüzgârına sırt çevirmemek adına yaşamımızın her alanına inovasyon ve girişimciliği, bir an önce yerleştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

İnovasyonu Değer Zincirinin En Tepesine Koymalıyız
Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “Girişimcilik mi, İnovasyon mu, İkisi de mi?” başlığı altında yaptığı konuşmasında inovasyon gerçekleştirerek kazanan bir şirket olduklarını vurguladı. Teknolojinin, bütün paradigmaları değiştirdiğini, artık girişimcilik ve inovasyon kavramlarının erişebilir olduğunu belirten Aydın, “Günümüzde gençler çok fazla sosyal medyayı kullanıyorlar. Yalnız gençler değil, şirketler de devletler de kullanıyor. Teknoloji bugünün bilgi çağında hayatımızı çok fazla değiştiriyor. Teknoloji her geçen gün daha çok küçülüyor ama daha performanslı hale geliyor. Keşfedecek, ortaya çıkartacak ve bunları ticari başarılara dönüştürecek çok ciddi olanaklar var önümüzde. 2023 hedeflerine ulaşmamız için inovasyonu değer zincirinin en tepesine koymamız lazım” diye konuştu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al