HaberlerGoogle X’in Kurucusu Sebastian Thrun İnovasyonu Anlattı


İnovasyon Haftası’na katılan ‘Google X’ Kurucusu Prof. Dr. Sebastian Thrun, inovasyonun sadece deneme-yanılmayla yapılabildiğini belirterek sürücüsüz otomobil ve Google Glass projelerinin geliştirilme süreçlerini anlattı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye İnovasyon Haftası’na katılan Google’ın sürücüsüz otomobil ve akıllı gözlük gibi projelerinin yaratıcısı Prof. Dr.Sebastian Thrun, çarpıcı açıklamalarıyla dikkat çekti. Google’ın proje grubu olan ‘Google X’in kurucusu olan Thrun, inovasyon için deneme-yanılma yönteminin önemli bir rol oynadığını belirterek, “İnovasyonun kendisi deney yapıp, yanılmak demektir. Belirsiz bir geleceği ve başarısızlığı kucaklamak gerekiyor. İnovasyonun dostu başarısızlıktır” diyerek Google X’te çalıştığı projeleri anlattı.

Otomobili Google Kullansın
Sürücüsüz otomobil geliştirmeye trafik kazasında hayatını kaybeden bir arkadaşı için başladığını aktaran Thrun, trafik kazalarının çok saçma olduğunu söyledi. Thrun, “Son 20-25 yıldan beri birçok sürücüsüz otomobil tasarlandı. Birçok ekip başarısız oldu. 2004’te sürücüsüz otomobiller 7 mil gidebiliyordu. O dönemde çölde 130 mil gidecek bir otomobil geliştirmeyi başardık. Aracımız kaza yaptı, çalılara takıldı. Ancak vazgeçmedik” dedi.  

2 Milyon Dolarlık Yarışma
Daha sonra 2 milyon dolarlık ödül veren bir yarışmayı kazandıklarını söyleyen Thur, geleceğe doğru bir adım attıklarını ve aynı projeye Google ile geliştirmeye devam ettiklerini belirtti. Thur, “1000 millik bir rota belirledik. Otomobilimiz bu rotayı tamamlayana kadar yılmadan çalışmaya karar verdik. Şu ana kadar 700 bin mili hiçbir kaza yapmadan tamamladık. Çok büyük bir gelişme kaydettik ve 50 bin kilometre insanlar direksiyona oturmadan gidebiliyor. Artık eşim, tatile giderken ‘arabayı sen kullanma Google kullansın’ diyor” şeklinde konuştu.

Telefonu Parçalayıp Akıllı Gözlük Yaptık
GOOGLE X’in projelerinden biri olan Google Glass’ta da çalıştığını ifade eden Thur, akıllı gözlük modelini ilk olarak akıllı telefondan çevirdiklerini söyledi. Thur, “Google Glass’ı ilk olarak tasarladığımız oldukça büyük, ağır ve görüşü engelleyen bir yapısı vardı. Ancak arkadaşlarımla beraber bir Android akıllı telefonu parçalayarak bir gözlük üzerine yerleştirme kararı aldık. Bu süreçte 6 farklı prototip geliştirik. Daha sonra ise hafifleterek bugünkü tasarımına kavuşturduk” dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al