HaberlerGoogle'ın İnsansız Aracı Yollarda


Google’ın otomobilinde ne direksiyon, ne pedal ne de sinyal kolu var. Google tasarımı kendisine ait olan geleceğin otomobilini ilk kez yola çıkardı. Sürücüsüz olarak tasarlanan otomobilin direksiyonu, gaz ve fren pedalı ne de sinyal kolu var. Teknoloji devi Google’ın yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobil hayali gerçekleşti. Daha önce Toyota Prius ve Lexus RX450 araçlarının üzerinde denenen ‘sürücüsüz otomobil teknolojisi’ ilk kez Google tasarımı bir aracın üzerinde kullanıldı. Gelecekte otomobillerin nasıl olacağına dair ipucu taşıyan Google’ın sürücüsüz aracı, bulundurduğu özelliklerle kullanıcıları şaşırttı.

40 Sensörle Gidiyor
Google’ın önceki gün testini gerçekleştirdiği konsept aracında sıradan bir otomobile göre birçok farklılık yer alıyor. Google’ın otomobilinde ne direksiyon, ne pedal, ne de sinyal kolları var. Tamamen sensörlerle donatılmış modelde toplamda 40 sensör bulunuyor. Sensörler, yol bilgilerini, yoldaki diğer otomobilleri, yayaları, trafik ışıklarını, levhalarını analiz ediyor. Bu bilgiler, kullanıcıların haritada işaretledikleri yerin GPS bilgileriyle birleştiriliyor. Böylece kaza riskinin en aza indiği bir seyahat amaçlanıyor. 

Öte yandan Google’ın otomobil modelinde elektrikli bir motor kullanılıyor ve hız 40 kilometre ile sınırlandırılmış durumda. Konsept olan model iki kişilik olarak tasarlandı. Şirketten paylaşılan bilgilere göre ise otomobilin geliştirilmeye devam edildiği ve tüketicilere sunulacak otomobile kadar 200 civarı prototip üretileceğini gösteriyor.

Kaza Riskini Azaltıyor
Google’ın ilk sürücüsüz otomobiliyle uzun zamandan beri filmlere konu olan bir hayal gerçekleşmiş oluyor. Direksiyonsuz, pedalsız ve istenilen yere çağırabilen otomobiller, son kullanıcıya olan faydası olduğu kadar tüm ulaştırma sektörü için de önem taşıyor. Başta lojistik olmak üzere, taşımacılık gibi birçok sektörde sürücüsüz araçlar yer alacak. Bunun en büyük faydası ise trafik kaza riskinin en az seviye inmesi olacak. Uzun yol giden sürücülerin uyuması sonucunda yapılan trafik kazaları ve buna bağlı olarak insanların ölmesinin önüne geçilebilecek.

Kullanmak Çocuk İşi
Google’ın bulduğu çılgın icatlarda imzası bulunan Google Kurucusu Sergey Brin, sürücüsüz otomobilin ilk kez yola çıkmasıyla artık bir rüyanın gerçekleştiğini ifade etti. Ulaşımda yeni bir neslin başladığını ifade eden Brin, 'Çocuklar, yaşlılar ve engelliler bu aracı rahatlıkla kullanabilecek. Sürücüsüz otomobil bu insanlar için büyük bir yenilik olacak' şeklinde konuştu.

Otomobiller Ehliyet Alacak
Sürücüsüz otomobillerde, kullanıcıların ehliyet sahibi olmasına gerek yok. Google bunun için aylar öncesinden harekete geçerek, otomobilleri için plaka ve ehliyet almayı başarmıştı. Böylece sürücüsüz otomobillerin trafiğe çıkabilmesi sağlanmıştı. Bu izinlerle beraber sürücüsüz otomobillerin çocuk, yaşlı ve engelliler tarafından kullanılabilmesi sağlanmıştı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al