HaberlerGörme Engelliler İçin Dokunmatik Ekran


Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi Hakan Kalmaç, görme engellilerin dokunmatik ekranlı mobil cihazları kullanmalarına imkan sağlayacak yazılım geliştirdi. ‘moBraille’ adlı yazılım sayesinde daha önce dokunmatik cihazları tek başlarına kullanmayan görme engelliler, arama yapma, sms gönderme, sms alma, sosyal ağları takip etme, sosyal ağa mesaj gönderme, mail alma gibi pek çok uygulamayı rahatlıkla kullanabilecek.

TUBITAK’ın Yarışmasında Birinci Proje Oldu
YTÜ Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Hakan Kalmaç, danışmanlığını Doç.Dr. Banu Diri’nin yaptığı mezuniyet projesinde, görme engellileri teknolojiye bağlayacak çalışmaya imza attı. YTÜ’lü öğrenci hazırladığı proje ile TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen “2241/B Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Proje Yarışması”nda Sosyal Yaşam ve Eğlence Uygulamaları (Mobil Uygulamalar) alanında Türkiye birincisi oldu.

Görme Engellileri Sosyal Medyaya Bağlayacak
YTÜ Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Hakan Kalmaç, yaklaşık 6 aylık çalışma sonrasında ‘MoBraille’ adını verdiği yazılımı hazırladı. Yazılım sayesinde görme engelli kullanıcıların bir markaya, modele bağlı kalmadan mobil cihazdaki temel hizmetleri rahatlıkla kullanabilecek. Görme engellilerin kullandığı braille klavyesinin dinamik bir şekilde uyarlandığı yazılımda, kullanıcılar arama yapabilme, e posta alıp gönderebilme, not alma, müzik dinleme, sosyal medyayı takip edebilme, içerik yükleme gibi pek çok özelliği rahatlıkla kullanabilecek.
moBraille, görme engelli kullanıcılar için geliştirilmiş en kapsamlı uygulama olduğunu belirten YTÜ öğrencisi Hakan Kalmaç, yazılımın tamamen kullanıcı odaklı ve modüler bir yapıya sahip olduğunu aktardı.

Marka ve Model Sınırlaması Yok
Uygulamanın, standart bir bilgisayar klavyesindeki tüm tuşları kapsamakta olduğunu aktaran Kalmaç, şöyle konuştu: “Bu nedenle görme engelli bir kullanıcıya sınırsız veri girişi imkânı sağlamaktadır. Uygulama, kullanıcıya dinamik bir klavye sunar. Bu klavye, kişinin ekrana bastığı konumları algılayarak veri üretir ve bu verilerle ilgili karakter oluşturulur. Kişi yazdığı veriyi (kelime veya metin) silebilir, sese dönüştürebilir. Uygulama, kullanıcı sesini yazıya dönüştürebilir veya gelen sese göre bir hizmeti çalıştırabilir.”
Uygulamanın herhangi bir markaya bağımlı olmadığını belirten Kalmaç, uygulamanın piyasada satılan 100 TL’lik bir Çin malı bir tablette çalışabildiği gibi, 2000 TL’lik bir cihazda da çalışabilmektedir” şeklinde konuştu. Kalmaç, moBraille’nin ilk aşamada Android tabanlı tablet ve telefonlarda kullanılabildiğini ancak kısa bir çalışma ile ios ve Windows tabanlı cihazlarda da rahatlıkla kullanılabileceğini vurguladı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al