HaberlerHavayla Çalışan Otomobiller


Akaryakıt fiyatlarındaki artış ve küresel ısınma ile birlikte teknolojik gelişmeler az benzin yakan otomobil modelleri geliştirilmesini sağlıyor. Bu alandaki son inovasyon çalışmaları iki Fransız otomotiv şirketinin ortaklığından geliştirip üretilen ve Hindistan’da Tata tarafından geliştirilip üretilen prototip AirPod.

Benzinle Havayı Birleştiren İlk Hibrit Model
Fransız iki otomobil firması hava ve benzin hibrit otomobil prototipini tanıttı. Prototip benzinle havayı birleştiren ilk hibrit model. Yüksek hızda giderken benzin motoru çalışıyor, hız 70 kilometrenin altına düştüğünde hava motoru devreye giriyor. Otomobil yavaşladığında emilen hava sıkıştırılarak koltukların altındaki depoya alınıyor. Havanın basıncı azaltılırken hidrolik pompa sistemiyle ortaya çıkan enerji tekerlekleri döndürüyor. Sistem özellikle sık sık hız kesilen kent içi sürüşlerde etkin biçimde çalışıyor.

Yakıt için ağırlıklı olarak havayı kullanan bu prototipte yakın tüketimi yarı yarıya azalıyor. Fosil yakıt tüketimi azalınca egzoz gazı yani karbondioksit salımı da düşüyor. Elektrikli araba modellerden daha ucuza satılacağı belirtilen modelin 2016'da piyasaya sürülmesi bekleniyor

Aracın Deposunun Dolum Maliyeti 4TL’den Daha Az
Hindistan merkezli otomobil üreticisi Tata, yılları ucuz araba üretimi ile tanınan bir şirket. Dünyanın en ucuz arabası olarak tanınan Tato Nano’yu üreten şirket, 2.3 Milyar Dolar’a Jaguar ve LandRover gibi markaları da bünyesine katarak çıtayı yükseltmiş bir marka.

Ucuz otomobillerinin yanında Tata’yı farklı kılan işlerden biri de hava ile çalışan otomobilleri. Yıllardan beri eski Formula 1 mühendislerinden Guy Negra önderliğinde sıkıştırılmış hava ile çalışan otomobiller üzerinde çalışan şirket, 2007 yılında üretim bandına soktuğu hava ile çalışan aracından sonra şimdi de benzer motorun geliştirilmiş bir versiyonunu üzerinde taşıyan AirPod modelini duyurdu.

Araç, bir kompresör yardımı ile deposuna sıkıştırılan havanın pistonları hareket ettirmesi ile hareketi sağlıyor. Dolu bir depo ile ortalama 200km yol kat edebilen aracın deposunun dolum maliyeti ise 4TL’den daha az. Deposu yüksek basınç üretebilen kompresör yardımı ile kısa sürede dolabilen Tata AirPod’un içinde motora bağlı entegre bir kompresör de bulunuyor. Bu sayede aracı prize bağlayarak hava tankını doldurmak olanaklı hale geliyor. Ayrıca motora entegre bu kompresör, araç fren yaptığı esnada devreye girerek, bir miktar hava depolanmasını da sağlayabiliyor. Henüz prototip olan bu modelin testleri ise devam ediyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al