HaberlerHavlu Kralları Uzay Yolunda


Bir dönem havlu krallarıyla ünlenen Denizli, şimdilerde tekstilin birçok alanında katma değeri yüksek ürünleriyle dikkat çekiyor. Şehir astronot kıyafetinden, yanmaz perdeye kadar 26 patentli buluşa imza attı. İhracatı ise 2 milyar doları aştı.

Anadolu Kaplanları liginin en güçlü oyuncularından olan Denizli, son yıllarda katma değerli ihracat çıkışıyla gündeme geliyor. Bir dönem havlu krallarıyla dünyanın dikkatini çeken şehir, özellikle teknik kumaş alanında sessiz bir devrime imza atıyor. Küresel krizde katma değeri düşük ve tek tip üretim nedeniyle zor günler yaşayan Denizlili işadamları şimdi Çin'deki uzay enstitülerinden ülke ordularına kadar birçok sahada katma değerli ürünleriyle dikkat çekiyor. Bu kapsamda Çin Havacılık ve Uzay Sanayi Bakanlığı tarafından açılan tedarik zinciri ihalelerinde Denizlili 3 firma kendine yer bulmayı başardı.

Üretim Anlaşması
Şirketler buradaki projeler için uzay elbisesi ve bazı özel donanımlar imal edecek. KOSGEB ve TÜBİTAK'ın da desteğiyle kazanılan proje ilk etapta 16 milyon dolarlık bir üretimi kapsıyor. Denizli'nin ihracatı 2013'te önemli artış kaydetti. 2.1 milyar dolar ihracat hedefini aşan şehir, bu rakamı katma değerli ürünlerin avantajını kullanarak 5 milyar dolara taşımayı planlıyor.

Astronot Kıyafeti Kilo Fiyatı: 6.500 Dolar
* Milimetrekaresinde 800 bin delik içeriyor.
* Artı 120 eksi 100 dereceye dayanıklı.
* Kozmik ışınlara dayanıklı.
* Yüksek basınçlı atmosferde yırtılmıyor.
* Vücuttan çıkan karbondioksitini yakarak yok ediyor.

Havlu Kilo Fiyatı: 3.2 Dolar
* Genellikle keten iplik kullanılıyor.
* Kimi zaman kenar süsleri yapılıyor.
* Beyaz ya da doğal renk tonlarında ya da boyanmış olarak hazırlanıyor.

Haftanın İcadı
Ev Tekstilinden 26 Patent Çıktı
Denizli ekonomisinin bel kemiğini oluşturan sektörlerin başında ise ev tekstili geliyor. İl genelindeki firmalar bu alanda da birbirinden yeniklikçi üretimler sergiliyor. Sadece perdede Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen 26 ayrı buluş yer alıyor. Ateşe dayanıklı ve kendi kendini temizleyen perde, ses yalıtımı yapan tüller, havayı temizleyen güneşlik ön plana çıkan ürünler arasında yer alıyor.

İş Dünyasının Gündemi
Riskleri Dağıtmak İçin Turizm ve Tarım Şart
Denizli tekstilde hedeflediği katma değerin yanı sıra tarım ve turizm sektöründe de büyüme planlıyor. Denizli'nin Türkiye geneline örnek gösterilmesi gereken orantılı bir büyüme sergilediğini ifade eden Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, riskleri minimize etmek amacıyla sektörel dağılıma önem verdiklerini söyledi. "İmalat sektörünün yanı sıra turizm ve tarıma yapılan yatırımların da Denizli'nin büyümesindeki rolü oldukça büyük" açıklamasını yapan Keçeci, "Son yatırımlarla birlikte termal ve SPA turizminde zirveye çıkacağız" dedi. Öte yandan Pamukkale Üniversitesi de sanayiyle önemli işbirlikleri yapıyor. Üniversite ile Denizlili işadamlarının birlikte yürüttüğü 67 proje bulunuyor. Çalışmalar arasında yerli uçakta kullanılacak karbon kumaş projesi de bulunuyor.

Haftanın Fırsatı
Tavuktan Yeni İş Fırsatı Çıktı
Tavuk Dünyası 47 şubesi ile büyümeye devam ediyor. Franchise sistemiyle atağa geçen marka, başta İstanbul olmak üzere ülkenin bir çok yerinde şubelerle markasını büyütüyor. Tavuk Dünyası bayiliği için öncelikli şartların başında ise girişimcilik ruhu geliyor.

Ramiz'in Hedefinde Anadolu İlleri Var
Şirket Anadolu'nun birçok şehrinden franchising konusunda yoğun talep alıyor. Özellikle Karadeniz, Ege ve Orta Anadolu Bölgesi öne çıkan bölgeler arasında yar alıyor. Yatırım maliyeti ise ortalama 200 ila 300 bin TL arasında değişiyor.

Tekstilde Katma Değerli Pazar "Premiere Vision" İle Gelecek
Moda endüstrisinin uluslararası arenadaki tanınan fuar organizatörü Première Vision S.A. ve CNR Holding, yeni bir etkinlik olan "Première Vision İstanbul" için bir ortaklık anlaşması imzaladı. Uludağ Tesktil İhracatçıları Birliği (UTİB) desteğinde düzenlenecek organizasyonla İstanbul modanın merkezi olacak. CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, "Bu organizasyonla dünyanın önde gelen birçok alıcısını Türkiye'ye çekeceğiz" diye konuştu. UTİB Başkanı İbrahim Burkay ise "Kıtaları birleştiren İstanbul, Première Vision ile Doğu Avrupa ve Ortadoğu'nun tekstil profesyonellerini bir araya getirecek" dedi.

Şehrin İnovasyon Karnesi
* Faydalı model-patent (2013) 84
* Ar-Ge mühendisi: 185
* Ar-Ge merkezi: 4
* Toplam Ar-Ge projesi: 221
* Pamukkale Üniversitesi'yle çalışan KOBİ: 67
* TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 54
* KOSGEB-KOBİ projeleri: 112
* Avrupa Birliği projeleri: 58
* 25 yaş altı girişimci: 67

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al