HaberlerI. Patent Atelyesi ve İmalat Teknolojileri Proje Pazarı Gerçekleşti


Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 18 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen “I. Patent Atelyesi ve İmalat Teknolojileri Proje Pazarı”yla akademisyen, sanayici, öğrenci, patent ve proje sahipleri bir araya geldi.

LES Türkiye kurucu başkanı ve Destek Patent A.Ş. yönetim kurulu üyesi Ersin Dereligil düzenlenen panelde yaptığı konuşmada patentli buluşların ticari değere dönüşmesi, sanayiye aktarılması hususunda gerekli olan mekanizmaların ve iletişim kaynaklarının kurgu ve yönetiminde Türkiye’nin daha ilk evrelerde olduğunu bildirdi. Bu konuda özellikle akademik buluşlar için artan bilinçlendirme faaliyetleri ve yeni desteklenmeye başlanan Teknoloji Transfer Ofisi yapılanmalarıyla bir fırsat yakalandığını ifade eden Dereligil, sözlerine şöyle devam etti: “Üniversitelerimizden, firmalarımızdan gerçekten katma değerli buluşlar çıkıyor. Milyon dolarlık lisans teklifleri alan veya alabilecek buluşların çoğunun daha yarı yolda yanlış stratejilerle, patent ve süreç bilgisizliğiyle heba olduğunu üzüntüyle izliyoruz. Buluşlarımızı doğru değerlendirmeli, profesyonel destek alarak patent ve lisans sürecini doğru yönetmeliyiz. Akademik çalışmalara veya Ar-Ge faaliyetlerine başlarken, yeni proje ve nihayetindeki potansiyel buluşlarda patent araştırması, ilk iş olarak daha patent başvurusu yapılamadan gerçekleştirilmelidir. Patent başvurusu öncesinde buluşlarımızı gizli tutmaya özen göstermeli, patent sürecinde ise inceleme ve ülke seçimi aşamalarında çok dikkatli olmalıyız. ABD, Avrupa, Japonya, Çin, Kore gibi önemli ekonomiler karşısında arayı kapatmamız gerekiyor, bunun için de daha iyi bir patent altyapısına ve yönetimine ihtiyacımız var”. 

Projelerini ticarileştirmek ve sanayiciyle buluşturmak isteyen buluş sahiplerinin sergilerinin de yer aldığı etkinlikte, buluşları ekonomik değer yaratacak kanallara ulaştırma (patentlerin ticarileştirilmesi) ile fikri ve sınai haklar kültürünün yaygınlaştırılması gibi iki önemli misyon başarıyla birlikte yerine getirilmiş oldu.

YTÜ Teknopark AŞ’den Prof. Dr. Mesut Güner, TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, YTÜ Rektörü, Prof. Dr. İsmail Yüksek, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan tarafından konunun önemine vurgu yapan açılış konuşmalarının ardındın iki panel düzenlendi. 

İlk panelde Vestel, Ford, Ülker, Neutec İlaç ve Viko’dan katılımcılar sektör bazında ve firma özelinde sınaî mülkiyet hakları yapılanması ve yönetimi, Ar-Ge Patent Süreçlerinin Yönetiminde SMH rolü, mevcut durum, problemler ve gelecekten beklentiler konularında görüşlerini dile getirerek, birikimlerini aktardılar.

İkinci Panel ise Sınaî Mülkiyet Haklarının Ticarileştirilmesi başlığında bu konuda tecrübeli kuruluşlardan LES Türkiye, TPE, Inventram, Galata Business Angels ve YTÜ’den katılan yetkili uzmanlar pazarın değerlendirme kriterleri ve beklentileri, üniversite-sanayi işbirliği, patent ticarileştirme yolları, pratik uygulamalara, lisans sürecindeki mevcut durum, sorun ve çözümlere yönelik görüş ve önerilerini paylaştılar.

Etkinlik YTÜ Hisarüstü Tesislerinde verilen akşam yemeği ve ödül töreni ile sona erdi. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al