HaberlerİCAT 2013 Fuarında Patentlerin Uluslararası Arenada Nasıl Yönetileceğini Anlattık!


Patent bilincini uyandırmak ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla Bursa’da gerçekleştirilen “İCAT 2013 Fuarı”na, uzmanların katıldığı bir panel ile teknolojik buluşlar açısından tekstil sektörü, enerji ve ekoloji ile etkin sınai hak koruması konuları ele alındı.

Uluslararası Patent Birliği (UPB) başkanı Nuri Coşkun İrfan’ın ülkemizin ve patent liginde üçüncü sırada yer alan Bursa’nın inovasyon ve teknoloji korumasında geldiği nokta ve ülke hedeflerine ulaşmada alınması gereken tedbirleri özetlediği açılış konuşmasında patenti anlamak, gerekli altyapıyı oluşturarak Ar-Ge faaliyetlerimizi ticari başarımlara dönüştürme anlamında daha çok çalışmamız ve akıllı stratejiler üretmemiz gerektiğini, rakip ülkelerin de boş durmadığını vurguladı. 

Destek Patent yönetim kurulu üyesi ve Avrupa Patent Vekili Ersin Dereligil “Patenti Uluslararası Yönetmek: Riskler, Sorunlar, Tedbirler” konulu sunumunda firmalarımızın yaşamış olduğu önemli olumlu ve olumsuz örneklerden, heba olan maddi değerlerden bazılarını paylaşarak sözlerine şöyle devam etti: “Patent fırsatını maalesef kullanamıyoruz ve kendimize güvenmiyoruz. Bir taraf patent çok zor diyor, diğer taraf ise patenti üstlerine veya devlete göstermesi gereken adet olarak görüyor. Devlet teşvik sistemlerini doğru değerlendirip kaliteli ve değerli patentlere gitmeliyiz. Türk sanayisinde tekstil makinelerine, araç yakıt sistemlerine, bazı kimyasal bileşiklere ilişkin çıkartılan buluşların Japonya, ABD ve diğer ülkelerden milyon dolar seviyesinde teklifler aldığını bizzat yaşadım. Maalesef benzer değerde buluşların yanlış yönetimle, hiç olmayacak patent hatalarıyla,  nasıl heba olduğunu da gördüm. Patentler sadece ülkesel değil uluslararası anlamda da dikkatlice ve profesyonelce yönetilmelidir. Burada üst yönetimin desteğinin alınması, etkin teknoloji-patent araştırmaları yapılması, doğru zamanda doğru ülkelere doğru başvuru yapılması, inceleme süreçlerinde sabırlı ve profesyonel olunması şarttır. Patentlerin aynı zamanda Ar-Ge’nin paraya dönüştüğü bir ticari fırsat sahası olduğu unutulmamalıdır.” dedi.

Bursa Valiliği desteği, UPB Uluslararası Patent Birliği'nin organizasyonunda, TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş., Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BUSİAD) işbirliği ile hazırlanan ve Uluslararası Bursa Metal İşleme Teknolojileri, BELEX, Bursa 4. Hırdavat ve İş Güvenliği, Bursa Sac İşleme Teknolojileri, Borutek Boru ve Boru İşleme Teknolojileri Fuarları ile eş zamanlı olarak 5-8 Aralık 2013 tarihleri arasında düzenlenen ve Destek Patentin katılımcısı olduğu İCAT 2013 Fuarına toplamda 25 ülkeden 36.427 kişi ziyaret etti.

Fuaye alanında gerçekleştirilen ve ilgiyle izlenen panelin yanı sıra fuarda “Patent, Faydalı Model ve Endüstriyel Tasarım” alanlarında tescili olan firmaların ve ürünlerinin, amatör buluşçuların ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği yarışmada dereceye giren öğrencilerin projelerine de yer verildi. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al