Haberlerİcat Çıkarana 3.5 Milyon Lira Hibe


İcat geliştirmek, buluş yapmak için Ar-Ge çalışması yapan yeni girişimci, firma ya da üniversitelere 3,5 milyon liraya kadar karşılıksız hibe desteği verilecek. Gelir vergisi muafiyeti de 10 yıl uzatılacak.

Yeni buluş geliştirmek için Ar-Ge yatırımı yapanlara hibe yağacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında yapılan görüşmelere göre Ar-Ge yapan firmalara 3,5 milyon liraya kadar hibe desteği verilecek. Desteğin toplam bütçe büyüklüğü, gelen talebe göre gerekirse ilave kaynaklarla büyütülecek. Para var kullanıcı arıyoruz Ayrıca Ar-Ge merkezi kuran firmalar için Gelir Vergisi muafiyeti 2023’e kadar uzatılacak, Ar-Ge merkezi kurmada tam zamanlı eleman sayısı 50’den30’a çekilerek hibeye ulaşma kolaylaştırılacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, orta ve ileri teknoloji alanında buluş geliştirmek isteyen girişimcilerin mali engellerini kaldırmayı hedeflediklerini belirtirken “Paramız var, kullanacak adam arıyoruz” dedi.

Faiz desteği de verilecek hibe konusunda Maliye ile yapılan görüşmelerde son aşamaya gelindiğini belirten Ergün, TÜBİTAK aracılığıyla verilecek destekten özellikle yeni girişimciler, tekno-girişimciler, Ar-Ge yapan KOBİ’ler ile büyük ölçekli firmaların yararlandırılacağını söyledi.

Ergün bu girişimcilere kredi faiz desteği de vereceklerini vurguladı. Sanayici ve akademisyenlere çağrıda da bulunan Ergün, “Üniversite - Sanayi işbirliğine yönelik destek programlarını çok iyi takip edin. Hiç boş bırakmayın ve daha çok başvuru yapın” dedi.

Ar-Ge Faaliyeti İlk Kez Yatırıma Dönüşecek
Bakan Ergün, Türkiye’de bugüne kadar uygulanan Ar-Ge desteklerinin proje bazında yatırıma dönüşmesinde eksiklik yaşandığına dikkat çekerken, yeni uygulayacakları destekle, Türkiye’de ilk defa bu tür projelerin yatırıma dönüşmesini sağlayacaklarını, teknoloji tabanlı firmaların sayısını artıracaklarını belirtti.

Ergün, “Ayrıca KOBİ’ler ve yeni girişimciler için büyük önem taşıyacak Pazarlama ve Tanıtım Desteği Programın da kısa sürede yürürlüğe girecek. Bu destek de ürünlerini, ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak isteyen firmalara verilecek” dedi.

Araştırma geliştirme desteği verilmesine rağmen bu projelerin yatırıma dönüşmesinde eksiklik yaşandığını dile getiren Ergün, yeni destekle birlikte Türkiye’de ilk defa Ar-Ge projelerinin yatırıma dönüşmesini sağlayacak, teknoloji tabanlı firmaların sayısının artırılacağını kaydetti. Ergün, KOBİ’ler ve yeni girişimciler için büyük önem taşıyan Pazarlama ve Tanıtım Desteği Programı’nın da kısa sürede yürürlüğe gireceğini belirterek, bu desteğin de, ürünlerini, ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak isteyen firmalara verileceğini açıkladı. Ergün, Türkiye’de KOBİ’lerin rakibiyle yan yana gelmek istemediklerini vurgulayarak, “Rekabet öncesi işbirliği projesi şu: Sahayı birlikte yapalım, iyi oynayan kazansın. Sahayı birlikte yapmanın senin iyi oynamana mani bir tarafı var mı? Yok. Sahayı beraber yapmaya yanaşmıyorlar. O zaman rekabet gücümüz artmaz. Rakiplerinizle de işbirliği yapmasını bilmeniz lazım.” diye konuştu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al