Haberlerİhracat Beyannamesi'nde Marka Belirtme Zorunluluğu Geliyor


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türk Patent Enstitüsü (TPE) ile protokol imzaladı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız ile TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan tarafından parafe edilen protokol gereği firmalar, ürünleri ile ilgili ihracat beyannamesi doldururken markalarını da bildirecek. Böylece TPE'de yer alan markaların ne kadar ihracat yaptığı görülecek.

Protokolün imza töreninde dünyanın en güçlü ekonomisi olan ABD'nin, uluslararası ilk 10 markanın 8'ine sahip olduğunu vurgulayan Müsteşar Ziya Altunyaldız, "Brand Finance 2012 Mart ayında dünyanın en değerli ilk 500 markasını açıkladı. Listede yer alan markalara baktığımızda dünyanın en büyük ekonomisini olan ABD'nin en değerli 5 markaya sahip olduğunu görüyoruz. Bu ilk 5 Amerikan markasının toplam marka değeri 240 milyar doları geçiyor."dedi.

Protokole göre firmaların ihracat beyannamesi doldururken TPE'ye bildirdikleri markaları da Gümrük idarelerine aktaracaklarını belirten Altunyaldız, bu sayede firma ve markaların ne kadar ihracat yaptığını net bir şekilde görebileceklerini dile getirdi.

TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ise "ABD'nin piyasa ve marka değeri yaklaşık 8 trilyona ulaştığını görüyoruz. Bizim de 2023 hedefimiz 1,5 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşmak. Ayrıca 2023 yılına kadar 50 bin yerli patent başvurusu öngörüyoruz." diye konuştu. Habip Asan, hedefleri arasında özellikle yüksek katma değerli ürünleri markalaştırmak olduğunun altını çizdi.

Ekonomide en büyük 6 ülke ve marka adetleri şöyle: Birinci ABD ilk 500 markanın 181'ini elinde bulunduruyor. İkinci Çin ilk 500 markadan 27'sine sahip. Üçüncü Japonya'nın 52, dördüncü Hindistan'ın 6 adet markası var. Beşinci Almanya'nın 33, altıncı Rusya'nın ise 8 markası var.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al