Haberlerİhracatçı Firmalara Yurtdışı Markalaşma Desteği


Devletin ihracat yapan firmalara verdiği teşvikler girişimcileri yurtdışında mağaza ve depo açmaya yöneltiyor. Ekonomi Bakanlığının ‘Hedef Ülke’ olarak belirlediği Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerinde mağaza, ofis ya da depo açanlara 4 yıl boyunca yüzde 70’e kadar destek olması girişimcilerin rotasını Uzakdoğu ülkelerine çevirdi. Bugüne kadar 5 binden fazla firmanın ihracat teşviki almasında aracılık eden KOBİ Türkiye'nin Genel Müdürü Koray Aksu yakın zamana kadar, yurt dışında ofis veya depo açanların Avrupa ve Rusya pazarına öncelik verdiğine dikkat çekiyor. 

Genç Yöneticiler Yurtdışına Açılma Konusunda Daha İstekli
Koray Aksu yaptıkları araştırmadan şöyle bahsediyor:  “Firmalar yurtdışı pazarlarda yaptıkları harcamaları devletten hibe veya teşvik olarak geri alırlar. Yoğun iş tempolarının içinde, bu işe yeterli vakit ayıramadıkları için, konu hakkında çok da detaylı bilgili ve tecrübeli personele sahip olmadıkları, teşviklerle ilgili tebliğler belli dönemlerde revize edildiği için sonuca ulaşamıyorlar. Bürokrasi ile mevzuatla, evrakla, formla uğraşmak istemedikleri için belli bir noktadan sonra zorlanıyorlar. Kobi Türkiye olarak 15 yıldır yurtdışı pazarlarda yatırım yapan veya yeni pazarlar bulma noktasında çalışmalar yapan firmalara danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle aile şirketlerinde genç yöneticiler yurtdışına açılma konusunda daha istekli ve teşvikleri kullanmada daha öncü. İnternet ve telefonla yurt dışından gelen siparişleri hazırlamakla yetinmeyip dünya çapında iş yapmak için çabalıyor. Firmalara nasıl harcama yapacakları ve nelere dikkat etmeleri gerektiği adım adım anlatılıyor.”

100 Firmadan 85'i Hiç Teşvik Almamış
Koray Aksu İstanbul genelinde 4000 firma üzerinde yaptıkları araştırmada yüz firmadan 85’inin teşviklerden haberdar olmadığını veya hiç başvuru yapmadığını tespit ettiklerini söylüyor. Firmalar yurt dışı harcamalarının yüzde 50 ile yüzde 70 arasında miktarı devletten hibe alabilir. Maalesef firmalar bu haklarını ihmal ediyor veya prosedürlerle uğraşmak istemiyor. İstanbul genelinde Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösteren 4 bin firma ile yaptıkları ankete göre 100 firmadan 85'i hiç teşvik almamış. Araştırmaya katılan firmalara yurt dışı yatırımlara devletin hibe desteği verdiği söylendiğinde hemen başvuru yapmak istiyorlar.

Şube Açacaklara 15 Şubeye Kadar Destek Devletten Geliyor
Uluslararası kalite belgesi alma, ülkelerin ihracat izin belgeleri, CE belgeleri, uluslararası marka tescili, yurtdışı şube, depo açma, showroom, mağaza açma, gross marketler ve alışveriş merkezlerinde reyon açma, yurtdışı fuarlara katılma, pazar araştırması raporları, yurtdışı iş seyahati uçak, konaklama ve araç kiralama bedelleri gibi onlarca kalemde harcamalarının yüzde 50-70 arasını devletten teşvik olarak geri almak mümkün. Örneğin bir su firması Ortadoğu pazarına girmek istiyor. O ülkenin tüketici alışkanlıkları, damak zevki, renk tercihi, raf dizilimi gibi dataları veren şirketlerden raporlar alınabilir. Şube açacaksa 15 şubeye kadar devlet önemli bir destek sağlıyor. Madrid Protokolü kapsamında 80’den fazla ülkede markanızı tescil ettirebilirsiniz.

Avrupa Yerine Uzakdoğu Tercih Ediliyor
Son yıllarda girişimciler Avrupa yerine Uzakdoğu’da ofis açmayı tercih ediyor. Hedef ülkelerde devlet yüzde 10 daha fazla teşvik desteği sağlıyor. Türkiye’den bir firma Çin’de ofis açıp, malları için depo kiralayabilir, 15 adete kadar mağaza açabilir, marketlerden raf kiralayabilir ve kira masraflarını, 4 yıl boyunca 12 Milyon TL’ye kadarını devlete ödetebilir. Avrupa gibi geleneksel pazarlarda devlet girişimcilere yüzde 60’a kadar destek sağlarken özellikle ‘Hedef Ülke’ olarak belirlenen Çin, Hindistan, Pakistan, Ortadoğu, Singapur, Tayland gibi ülkelerde bu destek yüzde 70’e çıkıyor. Türk iş adamlarımız örneğin Çin’de 4 yıl boyunca açtığı her mağaza başına yılda 120 bin dolar, depo başına 100 bin dolar, ofis başına 100 bin dolar devletten kira desteği alabiliyor. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al