Haberlerİhracatta İnovasyon Öne Çıkıyor


Büyükekşi, Türkiye'nin ihracatçıları olarak, dış pazarlarda yaşadıkları kıyasıya rekabet ortamında değişimin önemini çok iyi kavradıklarını belirtti.
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların, girişimcilerin artık değişimi doğru okuduklarını vurgulayarak, "Artık Anadolu'nun bağrından yeni tasarımlar, yeni markalar doğuyor ve tüm dünyaya yayılıyor" dedi.

Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ve Sabancı Üniversitesi -TÜSİAD Rekabet Forumu (REF) işbirliğiyle 8'incisi düzenlenen "Rekabet Kongresi"nin açılışında konuşan Büyükekşi, Türkiye'nin ihracatçıları olarak, dış pazarlarda yaşadıkları kıyasıya rekabet ortamında değişimin önemini çok iyi kavradıklarını belirterek, "İhracat dünyası, rekabetin en keskin olduğu bir arena. Hataya da, gevşemeye de asla yer yok. Biz bunun farkındayız. İşte bu yüzden rekabetçiliğimizi artırmak için büyük çaba sarf ediyoruz. Bu zorlu koşullarda ancak, rekabetçiliğimizi artırarak ayakta kalacağımıza inanıyoruz" dedi.

Büyükekşi, rekabet endeksinin alt bileşenlerine bakıldığı zaman ilginç verilerle karşılaşıldığını dile getirerek, "Türkiye bu endeksi oluşturan 12 bileşenin 10'unda ortalamanın üzerinde bir değere sahip. Türkiye'nin geride kaldığı yerler ise emek piyasalarının gelişmişliği ve inovasyon" diye konuştu. Altyapıda önemli atılımlar gerçekleştirdiklerini belirten Büyükekşi, finans piyasalarının iyi işlediğini, ürün piyasalarının etkin çalıştığını ve makro ekonomik istikrarın sağlandığını söyledi. Büyükekşi, "TİM ve ihracatçı birlikleri olarak tüm sektörlerimizde Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışmaları düzenliyoruz.

Geleceğin trendlerini, Ar-Ge, inovasyon ve tasarımın belirlediği bir dünyada yaşıyoruz. Bu gerçeği dilimiz döndüğünce her yerde anlatıyoruz. Bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Yaptığımız etkinliklerde de sürekli bu noktaların altını çiziyoruz" şeklinde konuştu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al