Haberlerİki Günde 20 Bin Kişi ‘İnovasyon’a Koştu


Türkiye İnovasyon Haftası’na, 10 binin üzerinde öğrenci damgasını vurdu. Konuşmacılar, Atatürk’ün inovatif kişiliğine değinince salonu dolduran öğrencilerden alkış tufanı koptu.İkinci günde katılımcı sayısı 20 bini aşarken, 3 günlük konferansa toplam katılım 30 bini aştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İnovasyon Haftası’na 10 bini aşkın lise ve üniversite öğrencisinin ilgisi damga vurdu. 28 Kasım perşembe günü başlayan ‘Gelecek İstanbul’da’ temalı 3 günlük konferansın ilk iki gününde katılımcı sayısı 20 bini aştı. Bunların yarısından fazlasını ise, Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenciler oluşturdu. Hazırlık sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan işbirliği sonucunda sadece İstanbul’daki 138 liseden, 7 bin lise öğrencisi konferansa katıldı. Konferans alanında 54 üniversiteden 1000’i aşkın öğrenci ve akademisyenin çeşitli yarışmalarda dereceye girmiş projeleri sergilendi. 

Atatürk En İnovatif
Katılımın ücretsiz olduğu konferansta öğrenciler dışında, TİM üyesi şirketlerin, Ar-Ge merkezlerinin, Teknoparkların temsilcileri ve serbest girişimciler de yer aldı. Türkiye İnovasyon Haftası Komite Başkanı Tahsin Öztiryaki, Türkiye’nin 2023 hedefine inovasyon yoluyla ulaşacağına inandıklarını söyledi. Öztiryaki’nin “İnovasyonu iyi anlamak için Atatürk’ü çok iyi anlamış olmak lazım” demesi, salondan büyük alkış aldı. Bu alkışların ardından kürsüye çıkan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da Mustafa Kemal Atatürk’ün inovatif özelliklerinden söz etmesi öğrenciler tarafından bol bol alkışlandı.

Demokrasi ve İnovasyon
AB sürecinin kendisinin de önemli bir inovasyon ve barış projesi olduğunu belirten Bağış, “Artık dış ticaret ve inovasyon yolu sadece TEM’den değil, TİM’den de geçiyor. İnovasyonun doğru algılanması, geleceğe iyi hazırlanılması için Atatürk’ün de çok iyi anlaşılması büyük önem taşıyor. Örneğin Avrupa’nın ilk vizyonerlerinden biri Mustafa Kemal Atatürk’tür. Avrupa Birliği (AB) Atatürk’ün daha 1920’lerde öngördüğü bir barış projesidir. Dolayısıyla AB, vatandaşımızın yaşam standartlarını yükseltmek için bir reform ve inovasyon sürecidir. AB, vatandaşlarımızın demokrasimizin ortak kazancıdır. Bu yönüyle inovasyonu çok önemsiyorum. Çünkü demokrasisi topallayan bir ülkenin ekonomisinin felç olacağına inanıyorum.”

1000 Projelik İnovasyon ‘Pazarı’
Yıl boyunca TİM’in gerçekleştirdiği 17 tasarım yarışması ve 8 Ar-Ge yarışmasında seçilen 1000 proje de konferansın yapıldığı İstanbul Kongre Merkezi’nde sergileniyor. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, özellikle öğrencilein ve gençlerin katılımının çok önemli olduğuna değinerek, “Bu gençler hiçbir şey yapmayıp sadece sergi alanındaki bir projeyi görse ve bundan ilham alsa bu bile yeter. Bu yılki konferans adeta bir inovsayon pazarına dönüştü” dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al