Haberlerİlaçta Ar-Ge İçin Üniversite-Sanayi İşbirliği


İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) ile Hacettepe Üniversitesi arasında ilaçta Ar-Ge çalışmaları için protokol imzalandı. Yapılan açıklamaya göre protokolle, ilaçta Ar-Ge alanında, Hacettepe Üniversitesi ile İEİS üyeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve çalışma alanlarının genişletilmesi hedefleniyor.

Protokol kapsamında, ilaçta Ar-Ge faaliyetlerinin artırılması ve bu alandaki sorunların çözüme kavuşturulması için ortak girişimlerde bulunulması, endüstrinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımının sağlanması için çalışmalar yapılması, bilgilendirme ve bilinçlendirme amaçlı etkinlikler düzenlenmesi gibi konular yer alıyor. İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, İEİS'in önümüzdeki dönemde hedefinin, endüstrinin dünyanın önde gelen ilaç üreticilerinden ve ihracatçılarından birisi konumuna gelmesi ve Ar-Ge yetkinliğinin artırılması olduğunu belirtti.

Barut, 'Ar-Ge alanında gerçekleştirilecek ilerlemeyle, endüstrimizin dünya pazarlarına sunmak üzere katma değerli ürünler üretmesi ve ithalatına bağımlı olduğumuz önemli ürünlerin ülkemizde üretilebilmesi sağlanabilecek. Bu kapsamda, Hacettepe Üniversitesi'yle imzaladığımız protokolle üniversite ile sanayi arasındaki çalışma alanları genişleyecek ve bilimsel birikimler karşılıklı olarak daha fazla aktarılacak' ifadelerini kullandı.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer de ilaçta Ar-Ge alanında üniversite-sanayi işbirliği açısından örnek bir protokole imza atıldığını ifade etti. Tuncer, şunları kaydetti: 'Üniversitemiz, Türkiye'deki ilk 5 inovatif üniversiteden birisidir. Bu çerçevede, sahip olduğumuz bilgi birikimi ve teknolojik altyapıyı kullanarak ilaç endüstrisinin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin artırılmasına daha çok katkıda bulunacak olmaktan kıvanç duyuyoruz. Bu protokolün başta Eczacılık Fakültesi olmak üzere üniversitemiz ve ilaç endüstrisi için verimli sonuçları olacağına inanıyorum.'

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al