HaberlerİNOVASYON Sadece ‘Buluş’ Yapmakla Olmaz


Geçen sene ‘ambalajlı kruvasan’ üreterek pazarı altüst eden Şimşek A.Ş., şimdi de cheesecake’i ambalaja soktu. Erol Şimşek, cheesecake’in Türkiye’de ilk defa bu ölçekte ambalajlı üretildiğini söylüyor. İnovasyon sadece ‘buluş’ yapmakla olmuyor. Bilinen bir ürünü, değişik bir yöntemle pazara arz etmek ve yüksek cirolara ulaşmak da inovasyon. Bu mevzuda ilk deneyimini önceki sene ‘kruvasan’ı kitlesel olarak ambalajlı üreterek yaşamını sürdüren ve çok büyük başarı elde eden Şimşek A.Ş., şimdi de ‘cheesecake’i ambalajlı üretiyor. Geçen sene, 330 milyon lira ciro yakalayan firmanın, inovasyona dayalı yatırımları 30 milyon liraya ulaştı. Şimşek A.Ş. Genel Müdürü Erol Şimşek, Türkiye’de ilk defa cheesecake’i paketleyerek satışa sunacaklarını ortaya koyarak, sıradışı ürünlerle önümüzdeki 3 sene içinde 500 milyon lira ciro hedeflediklerini söylüyor. Erol Şimşek şu şekilde konuşuyor:

Kuru Hasan Kruvasan
Bien Kruvasan’ı 'Kuru Soğan, Kuru Hasan' sloganıyla tanıttık. Yüzde 3 olan kategori bilinirliği yüzde 70’e yükseldi. Biz de pazar paylarımızı altüst ettik; kek pazarındaki payımız yüzde 1’den yüzde 10’a yükseldi. Sektörde de yeni bir segment oluştu. 2014’e de yeni ürünlerle girdik ve devam ediyoruz. Bien Cheesecake çok fazla emin bir ürün oldu ve ciromuza çok fazla güçlü katkısını bekliyoruz. Şimşek A.Ş. olarak Karaman’da üretim yapıyoruz. Bisküvi, çikolata, kek, gofret, kraker ve kruvasan gruplarında ürünlerimiz var.

Ümit Burnu’na Kadar İhracat
15 sene önce 4 ülkeyle ihracata atılmıştık. Bugün Avrupa’dan Afrika’ya, Asya ve Avustralya’dan Amerika’ya kadar 100’ü aşkın memlekette satış yapar hale geldik. Dünya genelinde her saniye 20 paketten çok Şimşek ürünü tüketiliyor. Kruvasanı, Nijerya, Gana ve Tanzanya’nın peşinden Güney Afrika’yla Ümit Burnuna kadar ulaştırdık. Gofret, kek, kraker, bisküvi, kruvasan ve çikolata gruplarındaki ürünlerimizle global ölçekte güçlü bir oyuncu olduğumuzu kanıtladık. Geçen sene 100 milyon dolarlık ihracat yaptık. 2014’te 130 milyon dolarlık ihracat hedefimiz var.

Karaman’daki Dev Üretim
Şimşek Bisküvi, 1996’da Ramazan Şimşek tarafından, Karaman’da kuruldu. Şimdi Karaman Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikamızda üretim yapıyoruz. Henüz 18 senelik bir firmayız fakat son 6 senedir Türkiye’nin 500 sanayi devi arasında yer alıyoruz. Fabrikamız 95 bin metrekaresi kapalı 40 bin metrekaresi açık alan olmak üzere 135 bin metre krelik alana yayılmış durumda. Depo kapasitemiz 2 milyon koli. Çalışan sayımız 1600 ve 300’ün üzerinde ürünümüz var. Bisküvide senelik 27 bin ton, gofrette 8 bin ton, kek üretiminde 35 bin ton, krakerde 10 bin ton, çikolatada 25 bin ton ve kruvasanda 10 bin ton toplamda ise senelik 115 bin ton üretim yapıyoruz.

Keçi Sütlü Bisküvi Yaptık
Ürün çeşitleri arasında 'Tio Haydi-Keçi Sütlü Bisküvi' ile de öne çıktıklarını açıklayan Erol Şimşek, 'Bu ürünümüzün de pazarda bir benzeri yok. Anneler çocukları için özellikle tercih ediyor' diyor. Paketli süt üreticilerine çiğ süt tedarikçisi olmak istediklerini de açıklayan Şimşek, 'Karaman’da, 7 bin dönüm arazi üzerine süt hayvancılığına yönelik bir tesis için 3 sene içinde 50 milyon liralık yatırım yapacağız. Bu projenin de temellerini attık. Kademeli ilerleyerek, 2015’te devreye alınacak' diye konuşuyor. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al