Haberlerİnovatif Üniversiteler Geliyor
Mucit girişimcileri yakından ilgilendiren İnoversite projesinin temel amacı üniversitelerde üretilen bilgi ve teknolojinin sanayiye transfer edilmesi öngörülüyor. 

Sistem 4 ana temel üzerine inşa ediliyor. Bunlardan ilki üniversitelerde üretilen lisans, yüksek lisans ve doktora projelerinin sanayicinin ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlenmesi oluyor. Projenin ikinci ayağında üniversitenin ve proje sahiplerinin menfaatini koruyacak şekilde patentlenmesi sağlanıyor. Üçüncü olarak da üniversitelerde üretilen patentli teknoloji ve yeniliklerin uygun şekilde sanayiye transfer edilmesi gerçekleştiriliyor. Son olarak ise proseslerin gerçekleşmesi için üniversite personeline patent ve teknoloji transferi konusunda eğitim verilmesi sağlanıyor. Projenin pilot uygulaması ise Uludağ Üniversitesi'nde başlıyor. Toplamda 45 üniversiteyi kapsayan proje ile hedef yılda üç bin yeni patent kazanmak.

Dünyada Patenti Üniversiteler Buluyor
Dünyada teknoloji transferini aktif olarak kullanan ve başarılı olan ülkelerin başında ABD geliyor. ABD dışında Kanada, İsrail, İngiltere, İsviçre, Brezilya gibi ülkelerde de üniversiteler yaptıkları araştırma geliştirme çalışmalarını, proje ve tezlerini ticarileştirebiliyor ve uygulamaya geçilmesini sağlıyorlar. ABD'de 1996 yılında teknoloji transferi sonucu oluşan ekonomik aktivitenin değeri 25 milyar dolar ve 212.500 yeni iş olanağına tekabül ediyor.

Projeye üç yıldır hazırlandıklarını anlatan Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz "Bahsedilen bu uygulamaların gerçekleşmesi ile sadece üniversitelerde üretilen bilginin sanayiye transfer edilmesi sağlanmayacak, aynı zamanda üniversitelerde ağırlıklı olarak sanayinin ihtiyacı olan bilginin üretilmesi sağlanıp, minimum kayıplarla sanayiye sistematik olarak transfer edilmesi sağlanacak" sözleriyle özetliyor projeyi. 
 
"Üniversitelerin en temel görevlerinden biri, araştırmalar yoluyla bilimsel ve teknolojik gelişimi sağlayacak bilgiye ulaşmak" diyen YamanKaradeniz: "Bilgiyi paylaşmak ve bilgiyi kullanarak teknolojik gelişmelere ve girişimlere katkıda bulunmak inovasyonun temel taşıdır. Günümüzde üretilen bilgi, adeta bir sanayi girdisi haline gelmiştir. Dolayısıyla, üniversitelerde bilgi üretimi ve üretilen bilginin mutlaka yeniliğe ve teknolojiye dönüştürülme zorunluluğu vardır. Üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora tezlerinin ürün ve süreç geliştirmeye yönelik olarak desteklenmesiyle, AR-GE faaliyetleri ve KOBİ destekli projelerin sayısındaki artış, üretilen bilgilerin hızla teknolojiye dönüşümünü sağlayacak ve ülke kalkınmasına katkı sağlanmış olacaktır" diyerek sözlerine devam eden Yamankaradeniz "Amaç üniversitelerin teknolojilerin ekonomik değere dönüştürülebilmesidir" şeklinde projeyi özetledi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al