Haberlerİnsan Genine Patent Yok


Amerikan Temyiz Mahkemesi, insan genleri ile ilgili patent verilemeyeceğine hükmetti. Kararın, tıp ve biyoteknoloji endüstrisini önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor.
 
ABD'de Temyiz Mahkemesi, şirketlerin insan genleri ile ilgili patent başvurusunda bulanamayacağına hükmetti. Mahkeme Heyeti Başkanı Clarence Thomas, oybirliği ile alınan kararın gerekçesini açıklarken DNA'nın doğanın bir parçası olduğunu, bu nedenle patent konusu olamayacağını belirtti.

Thomas, doğa kanunları, doğal fenomenler ve soyut fikirler için patent verilemeyeceğine işaret etti. Kararın ardından Myriad Ganatics şirketi, göğüs ve yumurtalık kanseri riskini artıran iki genle ilgili aldığı patentleri kaybetti. Şirketin geliştirdiği ve patent aldığı test, ünlü oyuncu Angelina Jolie'nin kanser riski nedeniyle iki göğsünü de aldırdığını açıklamasının ardından kamuoyunun dikkatini çekmişti.

Şirkete söz konusu genler için patent verilmesine karşı çıkanlar, insan bedeninde bulunan bir şey için patent başvurusu yapılamayacağını ileri sürmüş ancak alt mahkeme, Myriad'ın genlerinin insan bedeninde doğal olarak bulunan DNA'lardan 'tamamen farklı kimyasal bir yapıya' dönüştürüldüğü için patent alabileceğine hükmetmişti. ABD Patent ve Marka Dairesi, 30 yıldır insan genleri ile ilgili patent veriyordu. Kararın tıp ve biyoteknoloji endüstrisini önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al