HaberlerIrak, "Yabancı Firma Sicil Kayıtları"nı Geçici Olarak Durdurdu


Irak Ticaret Bakanlığı'nın 12.09.2012 tarihli "Yabancı firmaların Irak'ta ticaret siciline kayıtları geçici olarak durdurulmuştur" kararının açıklanması, Irak'ta faaliyet gösteren Türk firmalarını geçici de olsa endişelendirdi. Yeni bir pazar olan ve Türk firmalarının pastada en fazla payının olduğu Irak'ta yaşanan bu gelişmeler sonrasında Ekonomi Bakanlığı'ndan açıklama geldi.  

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Irak Ticaret Bakanlığı'nın yabancı şirketlerin tescil kayıt işlemlerinin durdurulmasına ilişkin kararıyla ilgili, alınan kararın sadece Türk firmalarını kapsamadığını, bu kararın tüm yabancı firmaları kapsadığını ve geçici bir tedbir olarak düşünüldüğünü bildirdi.
  
Alınan bu kararın geçici nitelikte olduğunu ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti: ''Genel bir tedbir olacağı, yeni kayıt sistemi oluşturuluncaya kadar sadece yeni başvurulara yönelik bir uygulama olacağı Irak Ticaret Bakanlığı'ndan teyit edilmiştir. Irak Ticaret Bakanlığı'nın aldığı bu kararın, Türk firmalarına yönelik olarak alınan karar gibi algılanmasının en büyük nedeni, Irak'ta faaliyet gösteren yabancı ülkeler içinde Türkiye'nin en çok paya sahip olmasıdır. Halihazırda 366 Türk firması Ticaret Bakanlığı'na kayıtlı olup, Ticaret Bakanlığı'nın aldığı bu karar sicilde kaydı bulunan mevcut tescilli yabancı firmaları etkilemeyecektir".

Alınan Karar Sınai Haklarla İlgili Değildir!
Irak Ticaret Bakanlığı'nın almış olduğu karar sonrasında, bu ülkede faaliyet gösteren Türk firmalarını ayrıca marka, patent, tasarım tescil koruma işlemlerinin de durdurulabileceği yönünde endişe sardı. Destek Patent Yurtdışı Markalar Bölüm Yöneticisi Eser Sipahioğlu, "Alınan son kararla ilgili olarak Irak'ta bulunan vekillerimizden aldığımız bilgiye göre Irak Ticaret Bakanlığı'nın almış olduğu bu kararın, kesinlikle marka, patent, tasarım tescil işlemleriyle ilgili olmadığını bu ülkedeki yatırımcılarımız bilmesini isteriz. Son gelişme üzerine vekilimizle yapılan görüşmede kararın Ticaret Sicil kayıtlarının düzenlenmesine yönelik geçici bir tedbir olduğu bilgisi alınmıştır. Karar sebebiyle endişe duyan firmaların rahat olmalarını ve tescil süreçleri ile ilgili vekillerinden bilgi almalarını öneriyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al