Haberlerİran’da Taklide Geçit Yok


Mobilya sektörüne yönelik hizmet vermek amacıyla 1984 yılında kurulan ve bugün sektörün ihtiyaç duymuş olduğu her türlü mobilya aksesuarı (profil, boykapak, panel, lambri ve bu ürünlerin alt grup parçaları) üretimini Antalya Organize Sanayi Bölgesinde kurulu olan 350.000 m2 'lik tesislerinde gerçekleştiren AGT firmasının İran'da taklidine geçit verilmedi.

Üretim kalitesi ve kapasitesi ile üretiminin %50' sini, 50' den fazla ülkeye ihraç eden AGT, sektörün dünyadaki en büyük 3 şirketinden biri olarak dünyanın bir çok ülkesinde markasını koruyor. Bu noktada yoğun emek ve zaman harcanarak başarıya ulaşan AGT markasının, İran'da üretim yapan Afra Gol Tabriz Company isimli taklidi tespit edilerek yasal işlemler başlatıldı.

Tesis Kapatıldı, Üretim Durduruldu
Marka değerinin bilincinde hareket ederek markasını İran'da koruyan AGT'nin tespit edilen taklidine karşı yapılan hukuki itirazlar süreci olumlu sonuçlanarak taklit marka Afra Gol Tabriz Company firmasının üretim tesisleri İran Savcılığı tarafından kapatılarak üretimi durduruldu. Ayrıca hâlihazırda üretim yaptığı ürünleri toplatılan firmaya, yüklü miktarda para cezası da verildi. Madrid protokolü kapsamında İran'da tescilli marka olan AGT, kazandığı hukuk mücadelesiyle, yurtdışında ticaret yapan diğer firmalara da örnek oldu.

Tescil Koruması Taklide Karşı Kazandırıyor
Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Destek Patent Yurtdışı Markalar Bölüm Yöneticisi Eser Sipahioğlu, "Yurtdışı vekilliğini yaptığımız AGT firması gerek üretim kalitesi gerekse de ihracat yaptığı ülkelerdeki başarısından dolayı taklitçilerin dikkatini çekmiş görünüyor. Burada önemli olan ve diğer firmalara örnek olması gereken AGT firmasının markasına verdiği değeri tescille birleştirmesidir. Tescille korunan markaların taklide geçit vermediğini açıkça görebiliyoruz. Sonuç olarak yaşadığımız bu örnek olayda, İran’da gerek ülkesel gerekse Madrid Protokolü kapsamında yapılan marka müracaatlarının sağlamış olduğu marka koruma haklarının geçerli olduğudur. Önerimiz yurtdışında ticaret yapan tüm firmaların vekili olduğumuz AGT firmasının yaptığı gibi markalarını korumalarıdır. Aksi takdirde sonuçlar üzücü olabilmektedir" diyerek sözlerini tamamladı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al