HaberlerIşık Üniversitesi'nden İnovasyona Destek


Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen, Fen Bilimleri ve Mühendislik öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Fuarı ve Yarışması IP Contest, öğrenci, akademisyen ve sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Proje koordinatörü Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Karaman IPContest projesinin Türkiye'nin inovasyon alanındaki gelişmesi katkı sağlayacak adımlardan biri olduğuna dikkat çekti.

Üniversite öğrencilerini yenilikçi ve yaratıcı düşünmeye teşvik etme, akademi ve endüstriden gözlemci katılımcılarla bir araya gelerek projelerini tartışabilme ve geliştirebilme olanağı sağlamak amacıyla ilk kez bu yıl gerçekleştirilen IPContest Işık Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nün yanı sıra TÜBİTAK - BİDEB desteğiyle hayat buldu. 

Prof. Dr. Mustafa Karaman, "IPContest'i fen bilimleri ve mühendislik alanında lisans eğitimi alan Öğrencileri yüksek lisans, doktora öğrenimine yönlendirmek ve ortaya çıkan projeleri akademik camia ile endüstri temsilcileriyle paylaşmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirdik." dedi. IPContest projesinin özelliklerine değinen Karaman, "Finale kalan projeler, kurulan fuar alanında görsel sunumlarla jürinin değerlendirilmesine sunuldu. Organizasyonun başarısı da bu aşamada ortaya çıktı; projeleriyle yarışma sürecine katılan öğrenciler, anlatımlarıyla projelerini geliştirme fırsatı yakaladı. IPContest jürisi de bu bakışla hazırlandı. Öğrencilerin kariyer planlarına araştırma ve geliştirme planlarını eklemelerini sağlamak istiyorduk." dedi.

Türkiye'nin son yıllarda inovasyon konusunda bir aydınlanma yaşadığını söyleyen Mustafa Karaman, dünyada patent ve IP sermaye konusunda çok hızlı bir değişim ve uzmanlaşma yaşandığına dikkat çekerek, rekabetin sınırları alt üst ettiğini, Çin'in Türkiye'ye 4000 patent davası açtığını, bunun Türkiye için ciddi bir işaret olduğunu vurguladı. Türkiye'nin içe dönük üretim anlayışının dünya ile rekabet edecek durumda olmadığını vurgulayan Karaman, fikir ortaya koyma ve geliştirme alanında köklü alışkanlık değişimlerine ihtiyaç bulunduğunun alanı çizdi.

IPContest'12; Yenilikçi ve Yaratıcı Projelere Ödül Işık Üniversitesi Maslak Kampusu Proje Fuarında açılan standlarda öğrencilerle buluşan ALCATEL - LUCENT, MICROSOFT, NOKIA, TURKCELL TEKNOLOJİ, SOBEE şirketlerinin temsilcileri, projelerle ilgili bilgi alarak görüşlerini Öğrencilerle paylaştılar. Tüm fen bilimleri ve mühendislik öğrencilerine açık olan yarışmaya toplam 23 proje başvururken, ön değerlendirmeyi geçmeyi başaran 17 ekip finallerde yarışma fırsatı yakaladı. Fuarda gerçekleşen sunumlar sonrasında "En İyi Proje" dalında üç ve "Endüstri Ödülleri" dalında beş olmak üzere toplam sekiz ödül sahiplerini buldu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al