Eylül 2012İsim Hakkı Almak Yetmez, Markayı Pazara Çıkarmak LazımPatent Enstitüsü'ne marka başvurularında adeta patlama yaşanıyor. Bir önceki yıla oranla artış yüzde 43'ü buldu. Rakamların sevindirici olduğunu belirten Bilim ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, markalaşamamaktan şikâyetçi: "Markayı alıp dolaba kilitleme mantığı var bizde. Bize pazardaki marka lazım, dolaptaki değil."

Dünya ekonomisine küresel şirketler kazandırmayı hedefleyen Türkiye, marka başvurusunda rekor kırdı. 2011 yılında 103 bin 747 yerli ve 13 bin 976 yabancı olmak üzere toplam 117 bin marka başvurusu yapıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bir önceki yıla göre yerli marka başvurularında yüzde 43, toplam marka başvurularında ise yüzde 38'lik bir artış olduğunu belirterek, Türkiye'nin ulusal marka başvurularında Avrupa'da ilk sırada yer aldığını söyledi. Ergün, "120 bine yakın marka başvurusuyla Avrupa'da birinci sırayı aldık ama aynı şekilde markalaşmayı da başarmamız gerekiyor. Bize pazardaki marka lazım, dolaptaki değil. Marka bilincinde, markayı alıp dolaba kilitleme mantığı var bizde. Marka konusunda atılım yapmamız lazım. 2023'te küresel çapta en az 10 tane marka hakkımız olsun istiyoruz." dedi.

Türkiye'yi 91 bin 214 başvuruyla Fransa takip ediyor. Son dönemde marka başvurusu yapılanlar arasında reyting rekorları kıran diziler ve ünlü isimler dikkat çekiyor. Marka tescil başvurusu yapılan diziler arasında, "Suskunlar, Kuzey-Güney, Seksenler, Yalan Dünya, Hayat Devam Ediyor ve Muhteşem Yüzyıl" yer alıyor. Ünlü isimler arasında ise Can Bonomo ve Ahmet Kaya dikkat çeken isimler. Marka başvurusu yapılan isimlerin faaliyet göstermek istedikleri alanlar arasında aküden zile, yangın söndürme cihazından kırtasiye malzemesine, giysiden oyuncağa, elektronik ürünlerden basın-yayına kadar çok farklı sektörler yer alıyor.

2011 yılı ile 2012 yılı Ocak-Haziran ayı patent, marka, coğrafi işaret ve endüstriyel tasarım başvurularına ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Ergün, geçen yıl 7 bin 262 yerli ve 6 bin 223 yabancı olmak üzere Türk Patent Enstitüsü'ne toplam 13 bin 485 patent ve faydalı model başvurusu yapıldığını bildirdi. 2011 yılında Türkiye'nin yerli patent başvurularındaki artış oranı 2010 yılında olduğu gibi yüzde 26 olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk altı ayında yerli patent ve faydalı model başvurularının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 oranında artarak 3 bin 698'den 4 bin 202'ye çıktığı bilgisini veren Ergün, "Yabancı patent ve faydalı model başvuruları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında artarak 2 bin 918'den 3 bin 470'e yükseldi. 2011 yılında Türkiye orijinli 541 uluslararası patent başvurusu (PCT) yapıldı." dedi.

Yumurta Pişiren Buzdolabı
Bakan Ergün'ün verdiği bilgilere göre 2012 yılının ilk 6 ayında marka başvuruları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında artarak 53 bin 617'den 59 bine ulaştı. Türk Patent Enstitüsü'ne yapılan tasarım başvuruları ise geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında artış göstererek 30 bin 441'den 36 bin 578'e yükseldi. Türkiye, ulusal tasarım başvurularında ise Avrupa'da üçüncü sırada yer alıyor. TPE'ye yapılan ilginç patent başvuruları ise şöyle: "Tırnak boyama makinesi, fincanda pişen Türk kahvesi, terazi terlik ve yumurta pişiren buzdolabı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al