HaberlerJaponlar 'Gül'mek İçin Isparta'da


Gül şehri olarak bilinen Isparta, gözünü botanik turizmine dikti. Gül Vadisi ve festivali gibi projelere odaklanan şehir, bu bitkiyi mutluluk ve tebessüm sembolü olarak gören binlerce Japon turistin akınına uğradı.

Sadece Türkiye değil, dünyada gül yetiştiriciliği konusunda adından söz ettirmeyi başaran Isparta, bu özelliğini turizm sektörüne taşıdı. İlaçtan kozmetiğe kadar gülle ilgili 148 patent alan şehir, Gül Vadisi ve festivalleriyle Asyalı turistlere talip oldu. Gülbirlik, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, üniversite ve yerel idare güçbirliğiyle ilde Gül Vadisi ve parkları büyük ölçüde tamamlandı. Hatta Japon, Taylandlı, Malezyalı ve Koreli turistlere yönelik çalışan firmalar, Isparta'yı da tur programına kattı. 

Tebessüm Sembolü
Gülmek ve huzur bulmak üzerine tasarlanan turistik projelerde, 70 bin yıllık gül tarihine ilişkin her şeyi bulmak mümkün. Japon turistlerin gül merakının arkasında ise kültürlerinde güle atfedilen değerlerle bu bitkiyi mutluluk ve tebessüm sembolü olarak görmeleri yatıyor. Son yıllarda botanik turizmi yatırımlarına ağırlık veren Isparta, bugün birçok dünya parfüm devinin de tedarikçisi konumunda. Ancak gülden elde edilen katma değer çeşitliliği her geçen gün artıyor. Cilt bakım, güneş koruyucuları ve gıda başta olmak üzere Ispartalı üreticiler, gülden çok sayıda ürün elde ediyor. 

Gül Bahçesi Nasıl Kurulur?
Dönümünde 2 bin 500 TL Kazanç
Uzmanlar gül yetiştiriciliğine ilgi duyanlara en az 30 dekarla başlamalarını öneriyor. Isparta'nın yanı sıra Denizli, Burdur ve Afyon da bu iş için uygun iklim koşullarını sağlıyor. Ayrıca gül bahçesi kurmanın maliyeti de sanıldığı kadar yüksek değil. Özellikle de arazisi olanlar için bu maliyet sıfıra yakın. Fide parası yok. Çünkü budama sırasında çıkan dallardan dikim yapabiliyorsunuz. Her dönümden 800 kilo gül elde edilebiliyor. Fiyatı ise 2 bin 25 ile 2 bin 75 TL arasında değişiyor. Böylece 1 dönümden 2 bin 500 TL gelir elde edilebiliyor. Ancak asıl kazanç endüstriyel işlemede yatıyor. Örneğin gülyağının gramı 20 TL'ye kadar alıcı bulabiliyor.

İnovasyon Turu
1- Çizilmeyen Nano Boyada Türk İmzası Var
Boya sektöründe, inşaat boyalarından ısı yalıtım ürünlerine kadar farklı alt sektörlerin tümünde faaliyet gösteren tek şirket olan DYO, inovatif ürünlerini pazara sundu. PTFE katkılı, Nanoteknolojik ve Hybrid teknolojisine sahip iç ve dış cephe boyaları sektörde ilk olma özelliğine sahip. Ayrıca mobilya boyalarında nanoteknolojik UV kürlenmeli çizilmez ürünler de şirketin ilkleri arasında yer aldı. 

2- İlk Japon Ar-Ge Merkezi Çayırova'da Buluş Kovalıyor
Dünyanın otomotiv devleri son dönemde Ar-Ge merkezlerini Türkiye'ye taşıyor. Bu alanda yatırım yapan ilk Japon firması ise Toyotetsu oldu. Çayırova'daki şirket çok sayıda patentli buluş gerçekleştiriyor. Yabancıların yanı sıra Türk otomotiv şirketleri de yenilik peşinde. Bu isimlerden biri olan Farplas geçen yıl gerçekleştirdiği 4 patent başvurusu ve 60'a yakın tasarımıyla rakiplerinin önüne geçti. 

3- İşte Milli Hızlı Trenin Yepyeni Tasarımları
Uluslararası endüstriyel tasarım ödülleriyle dikkat çeken Hexagon Studio, Türkiye'de 250 kişiye ulaşan dev bir tasarım ve mühendis ordusu kurdu. Engellilere ilişkin çözümlerden otomotiv sektörüne kadar birçok alanda hizmet veren şirket, son olarak Devlet Demir Demiryolları'nın millî yüksek hızlı tren konsept tasarımı ihalesini kazandı. Hexagon Studio Genel Müdürü Tolga Doğancıoğlu, 'Hexagon Studio, kurulduğu günden bu yana toplam 5 ağır ticari vasıta, 7 traktör, 6 savunma sanayi projesi, 7 hafif ticari vasıta ve 5 tekne projesini hayata geçirdi. 2020'de Avrupa'nın en iddialı 10 tasarım ve mühendislik şirketi arasında yer almak iddiamız var. Geçen yıl 38 milyon lira olan ciromuzu bu yıl 50 milyon TL'ye çıkarmayı hedefliyoruz' diye konuştu. 

Haftanın İşi
40 ülkeye Patentli Pasta Satıyor
Pastacılık sektörünün önde gelen firmalarından yerli Fo Gıda, dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor. 8oo'den fazla ürün çeşidi arasına, geçtiğimiz günlerde yeni pasta hamurunu ve meyve aromalı sos olan topingleri de ekleyen Fo Gıda, sektöründe patent rekoru kırdı. Gebze Organize Sanayi Sitesi'nde yeni inşaatı yakın zamanda tamamlanacak olan şirket, 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 

İlçenin Ar-Ge Karnesi
* Faydalı model-Patent (2013): 98 
* Ar-Ge mühendisi: 252 
* Ar-Ge merkezi: 2 
* Ar-Ge projelerinin toplamı: 112 
* Üniversiteyle çalışan KOBİ: 78 
* TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 58 
* KOSGEB-KOBİ projeleri: 214 
* Avrupa Birliği projeleri: 140 
* 25 yaş altı girişimci: 88

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al