HaberlerKadın Buluşçularımızın Büyük Başarısı




Türk Patent Enstitüsü'nün, 15–18 Mayıs 2015 tarihleri arasında Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilen 8. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı'ndan, kadın buluşçularımız ödüllerle döndü.

Kadın buluşçuların tanıtılması, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, uygun iş fırsatlarının yaratılması, ekonomik faaliyetlerin fikri mülkiyet hakları ile güvence altına alınarak geliştirilmesi amaçlanan Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı, önemli bir teşvik unsuru olarak da değerlendiriliyor. 

Türk Patent Enstitüsünün, bu yıl tanıttığı ödüle layık görülen kadın buluşçularımız ve buluşları şöyle: 

Yaprak Yeşim UYSAL “Bir pişirme yöntemi ve yöntemi gerçekleştiren pişirme sistemi” ile fuarın en büyük ödülünü kazandı.

Buluş; beyaz - kırmızı et ile birlikte sebze türlerinin pişirilmesi ile ilgilidir. Özelliği, tabak içerisine yerleştirilen sebze türleriyle birlikte tabağın merkezinde irtibatlandırılmış olan kazığa dikey olarak saplanan beyaz-kırmızı et ürünlerinin üzerine kapatılan iç cidar ve dış cidardan oluşan kazan kapatılan, pişiriciden çıkan ateşe temas etmeden kazanın pişirme boşluğundaki pişme esnasında etten çıkan buharla pişirilmesini sağlayan pişirme yöntemi ve pişirme yöntemini gerçekleştiren pişirme sistemidir.

Esma ŞEN “Hasta Yıkama Sistemi” ile gümüş madalya

Buluş; ayakta durması mümkün olmayan veya banyo ortamında düşme riski yüksek olan, solunum veya medikal desteksiz yaşayamayan, kısmi felçli hastalar ve tamamen destekle yaşayan hastalar için; ister hastane, ister bakımevi veya ev ortamında kullanıma olanak tanıyan, hastaların zarar görmeden ve pis suya maruz kalmadan temizlenebilmesini sağlayan hasta yıkama sistemi ile ilgilidir. 



Patent başvurusu Destek Patent tarafından hazırlanan ve TPE’ye sunulan “Doğumu kolaylaştıran doğum sandalyesi” buluşu ile müşterimiz Opr. Dr. Ayşe DUMAN kendi kategorisinde altın madalya ile ödüllendirildi.

Buluş, doğum yapacak kadının bebek doğumunu kolaylaştıran, doğum yolculuğundaki müdahaleleri asgari seviyelere indiren dik konumlu sırtlık kısmı, perineyi koruyacak şekilde açıklık alana sahip bir oturma yüzeyi içeren doğum sandalyeleri ile ilgilidir. Özelliği, perine bölgesine verilen sıcaklık ile doğumu kolaylaştıran bir ısıtıcı modül, oturak çıkıntıları bükülebilir yapıda bir oturma yüzeyi içermesidir. 


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al