HaberlerKayserili Sanayici Geliştirdiği Motoruna Uluslararası Patent Enstitüsünden Onay Aldı


Kayserili buluş sahibi Hasan Basri Özdamar yaptığı açıklamada, 33 yıldan beri motorlar üzerine çalışmaları bulunduğunu, şimdiye kadar onlarca buluşu olduğunu, sonunda 22 yıldan beri üzerinde çalıştığı tek silindirli yüzde 100 yerli motoru üretmeyi başardığını bildirdi. Yeni hedefinin ise bu motoru yerli otomobil üretiminde kullanıp, ABD'li General Motors ile işbirliği yaparak seri üretimi gerçekleştirmek olduğunu belirten Özdamar, yıllardır hayalini kurduğu yerli ve çok tasarruflu yüzde 100 yerli ay yıldız armalı HBO (Hasan Basri Özdamar) Türk motoruna Uluslararası Patent Enstitüsünden onay almanın onurunu yaşadığını söyledi.

Kendisine en büyük desteği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün verdiğini belirten Hasan Basri Özdamar,“Proje aşamasında, motoru çalıştırırken devlet büyüklerimiz de zaman zaman gelerek motorla ilgili çalışmalarımı yerinde gördüklerini söyledi.” Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından patentin alınana kadar motorla ilgili bilgilerini kamuoyu ile paylaşmaması yönünde tavsiye alan icatçımız, patent alarak artık kendisini güvende hissettiğini ifade etti.
Ülkemizde henüz tam anlamıyla öneminin anlaşılmadığı tescil ve patent olgusunun gerekliliğinin farkında olan buluş sahiplerimiz sadece Türkiye’de değil Uluslararası Patent Enstitüsünden de onay alarak buluşlarını tüm dünyada koruma altına alabiliyorlar.

Tescille korunduğunda buluş sahiplerine rekabet avantanjı getiren patentler ayrıca lisans verme yöntemiyle de buluş sahipleri ve markalara ticarette üstünlük sağlıyorlar.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al