HaberlerKodak Patentlerini Satmaya Devam Ediyor


Oldukça geniş bir patent portföyüne sahip olan şirket, gelir elde etmek amacıyla bu patentlerin önemli bir kısmını elden çıkarmayı hedefliyor. Bu doğrultuda gerçekleştirdiği ilk açık arttırmadan istediği sonucu alamayan şirket yine de bu sevdasından vazgeçmiş değil.

Bu hamlenin son yıllarda dijitalleşen fotoğraf dünyasında akıllı telefonlar ve dijital kameralarla rekabette geride kalan şirketi kurtarmak amacıyla düşünüldüğü ifade edildi.

Şirketin elindeki önemli patentlerden biri olan görüntü önizleme patentinin geçersiz kılınması, ilk açık arttırmaya beklenen ilginin gösterilmemesine neden olmuştu. Engadget’ın haberine göre, şirket bu sefer daha farklı bir strateji izleyecek ve patent portföyünü iki parçaya ayıracak. Gruplardan birinde dijital kamera teknolojisine dair patentler yer alırken; diğerinde görüntü analizi, düzenlemesi ve etiketlemesine ilişkin patentler yer alacak. 

Şimdiden çok sayıda şirketin ilgi gösterdiği açık arttırmanın Ağustos ayının ilk günlerinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Sonuçların açıklanması için beklenen tarih ise 13 Ağustos. Açık arttırmadan cep telefonu üreticilerinin mi yoksa dijital fotoğraf makinesi üreticilerinin mi faydalanacağını ise hep birlikte göreceğiz.

Kodak şirketin fikri mülkiyet haklarından sorumlu Genel Müdürü Timothy Lynch, "İhale süreci, katılımcıların en iyi tekliflerini vermeleri için planlandı" diye konuştu.

Güçlü Olmak İçin İnovasyon Şart
Kodak şirketinin patentlerini satışa çıkarmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Destek Patent Ürün Geliştirme Yöneticisi Bora Erguvan, "Gelinen dünya şartlarında inovasyonun önemi artarak devam ediyor. Bugün dünyanın en büyük şirketi olabilirsiniz ki Kodak sektörünün ilk fotoğraf makinesi üreten markalarından dünya devi bir firma olmasına rağmen inovatif çalışmalarda geride kalmasından dolayı ayakta duramamıştır" diyerek devam eden Erguvan, "Sonuç olarak her bir marka elinde bulundurduğu gücün farkında olmalı, gelecekte de güçlü kalmak istiyorsa; AR-GE, ÜR-GE ve özellikle inovasyona önem vermelidir" şeklinde sözlerini tamamladı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al