HaberlerKöftede Taklit Pazar 100 Milyon Liraya Ulaştı


Yeme-içme sektöründe Türkiye’nin en çok taklit edilen markası olan Sultanahmet Köftecisi’nin ismini izinsiz olarak kullananların oluşturduğu pazarın büyüklüğü 100 milyon liraya ulaştı. 3. Kuşak Sultanahmet Köftecisi Mehmet S. Tezçakın, Sultanahmet köftesinin patentinin, İnegöl ya da Akçaabat köftesi gibi coğrafi işaret olarak alınmadığını, isim ve marka kullanım hakkının yalnızca Tezçakın ailesine ait olduğunu bildirdi.

"Semt adından esinlendim" diyerek "Sultanahmet Köftecisi" adını kullananların tüketiciyi aldattıklarını savunan Tezçakın, “Mazisi 3-5 yıl öncesine dayanan firmaların Sultanahmet köftesinin ününe leke sürmesine izin vermeyeceğiz. Nerede olursa olsun, eğer adında ‘Tarihi’ ibaresi bulunmuyorsa, kuruluş tarihi olarak da 1920 belirtilmiyorsa, o köfteci Tarihi Sultanahmet Köftecisi değildir, sunduğu da Sultanahmet köftesinden başka bir şeydir’’ dedi.

Marka Değerimizi Koruyacağız
Tezçakın, bugüne kadar markalarını taklit eden onlarca işletme hakkında hukuki süreci başlattıklarını anımsatarak, şunları söyledi: "Maddi ve manevi tazminat talebiyle açtığımız davalardan, bugüne kadar sonuçlananların tamamında lehimize karar verildi. Taklitçi firmalar birer birer kapanırken, on binlerce lira da tazminat ödemeye mahkûm oldular. Marka değerimiz korumak için davaları açmak zorunda olsak da insanların bu kadar yatırım yaptıktan sonra, mahkeme kararıyla dükkânlarını kapatmaları bizleri de üzüyor. Bugün kurumsal nitelikli bir köfteci dükkânının maliyeti lokasyonuna göre en az 300 bin TL’den başlar, milyon liraları aştığı bölgeler olur. Dükkan değeri ve franchise bedelleri üzerinden yaptığımız hesaplamada, Sultanahmet köftecisinin taklitlerinin oluşturduğu pazarın 100 milyon lira dolayında olduğunu belirledik. Davaların sonuçlanmaya başlamasıyla birlikte İstanbul’da ve diğer kentlerde çok sayıda işletme, bizim tabelamız altında çalışma isteğiyle uzlaşma talebinde bulundu. Ürün ve hizmet kalitelerini Tarihi Sultanahmet Köftecisi seviyesine yükseltmeleri şartıyla şubemiz olma imkânını sunuyoruz. Karlı da çıkıyorlar."

"Taklitçiler sadece adımızı çalmıyorlar, tarih hırsızlığı da yapıyorlar" diye yakınan Tezçakın,  "İnternet sitelerine giriyorsunuz, benim aile tarihimi kendi tarihleri gibi anlatıyorlar. Dedemin fotoğrafını kullanmalarını artık doğal görüyorum da benim fotoğrafımı bile dükkânına asan taklitçiler var"  ifadelerini kullandı.

“Markaların İzlenmesi Gerekiyor”
Destek Patent Yurtiçi Markalar Bölümü Yöneticisi Şemsettin Boncuk konuyla ilgili açıklamasında; "Marka hakkı kullanım yolu ile kazanılsa da, hukuki koruma ve yaptırım gücü kazanması markanın tescil edilmesi ile olur. Marka, firmaların tüm varlıkları gibi parasal değeri olan bir varlıktır. İzinsiz olarak markanın taklit edilerek kullanılması kadar, tescil yoluyla taklit edilerek kullanılmasının da önüne geçilebilmesi için markaların izlenmesi gerekmektedir.” dedi.

Boncuk, marka izleme çalışması konusunda "Tescilli markaların aylık olarak yayınlanan resmi markalar bültenlerinde düzenli olarak takip edilmesi gerekiyor. Bu işlemi marka sahipleri kendileri yapabildikleri gibi uzman bir vekil firma aracılığı ile de yapabilirler. Profesyonel bir marka yönetimi için biz vekil firmalar ile çalışılmasını öneriyoruz. Aylık marka bültenlerinde tescilli marka ile aynı veya benzer nitelikte markalar var ise bu markalara itiraz edilmesi gerekir. Aksi halde bültende ilan edilen taklit veya benzer markanın tescil işlemi gerçekleşecektir. Bu da gerçek hak sahibi kimselerin mağduriyeti anlamını taşımaktadır ki, birçok tanınmış marka zamanında yapılmayan itirazlar dolayısıyla mahkeme yolu ile haklarını elde etmeye çalışmakta ve süreç çok daha uzun ve maliyetli hale gelmektedir." şeklinde konuştu.


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al