HaberlerKuluçka Makinesi İcat Etti


Kütahyalı işletme sahibi verimliliği artırmak için icat ettiği makinayı geliştirerek, seri üretime başladı, yurtdışından sipariş aldı.

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde yaşayan balık çiftliği işletmecisi olan Mustafa Gezer, alabalık yetiştiriciliğinde balık yumurtalarından verimi yüzde 50’den yüzde 95’e yükselten kuluçka makinesi geliştirerek, seri üretime başladı.

İlçeye bağlı Sefa köyünde alabalık çiftliği işleten Gezer, mevcut yöntemde balık yumurtalarından yüzde 50’sinden yavru alabildiği için oluşan yüzde 50’lik kaybın nedenlerini araştırdığını bildirdi. Kaybın, bazı noktalara yeterli oranda hava ulaşmamasından kaynaklandığını belirlediğini ifade eden Gezer, bunun üzerine bir kuluçka makinesi geliştirdiğini anlattı.

Gezer, geliştirdiği makineyi ilk olarak kendi tesislerinde deneyip başarılı olduğunu dile getirerek, ”Tasarladığım sistemle suyun tam dolaşımını ve yumurtaların kör noktada kalmamasını sağladım. Eskiden yüzde 50 olan yavru alım miktarı, yüzde 95’e çıktı. Yüzde 5’lik kayıp başka etkenlerden kaynaklandı” dedi.

Romanya ve Azerbaycan’dan Siparişler Aldı
Çiftliğinde kullandığı makineyi gören çevredeki diğer işletmecilerin kendisinden makine üretmesini talep ettiğini ve alabalık yetiştiriciliğini terk ederek makinenin seri üretimine başladığını kaydeden Gezer, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KTÜ) başvurarak, makinesini test ettirdiğini söyledi.

Gezer, KTÜ’nün verdiği raporla makinenin verimliliğinin onaylandığına işaret ederek, ”Makineme patent almak için müracaatta bulundum. Patent süreci devam ediyor. Türkiye’nin pek çok yerinde bu makineler kullanılıyor. Yurt dışından da Romanya ve Azerbaycan’dan siparişler aldım” diye konuştu.

Makineyi kullanan alabalık çiftliği işletmecilerinden Osman Bayram da, makineyi faaliyete geçirdikten sonra yumurtalarda oluşan kayıplardan kurtulduğunu ve üretimle ilgili hevesinin arttığını ifade etti. Bayram, iyi bakım, sağım, döllendirme, su sirkülasyonu ve kuluçkalıklarla yumurtalardan yüzde 100’e varan verim aldığını sözlerine ekledi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al