HaberlerLastiğe ‘İnovasyon’ Karıştı, Yabancılar da Bu Teknolojiyi İstiyor


Brisa son yıllarda fark yaratan işlere imza atıyor. Mobilfix bunlardan sadece biri. Genel Müdür Hakan Bayman, bu projenin dünyada ilk olduğunu söyledi ve ekledi; Yabancı paydaşımız Bridgestone "yurtdışına açalım” teklifi yapıyor.

Brisa, Lassa ve Bridgestone markasıyla fark yaratan işlere imza atıyor. Bunlardan en göze çarpanları online lastik satışı ve hizmeti sunan lastik.com.tr ve Mobilfix projesi... Hatta şirket TİM’in düzenlediği İnovasyon Haftası’nda bu projeyle bir de ödül aldı. Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, Mobilfix’le ilgili şu detayları paylaştı: Filo işine bakan bir arkadaşın fikriydi. Tamamıyla kendi geliştirdi. İki yıl boyunca dizaynıyla uğraştı, gitti kalıplarını bile kendisi çıkardı.   

Dünyada Başka Bir Örneği Yok
Dünyada başka örneği yok. En son ortağımız Bridgestone aradı “Bize de gönderin, diğer ülkelerde de kullanalım” dediler.” Bayman’ın anlattıklarına göre Mobilfix, TIR’ın arkasındaki bir konteynerden oluşuyor. Konteyner müşteri firmanın garajına çekiliyor. 4 tane örümcek ayağı gibi bir ekipman çıkıyor, konteynerı havalandırıyor ve tam teşekküllü bir lastik dükkanı kuruluyor. Ekipman, 3-4 gün orada kalıp işini bitiriyor. Ardından da yeni görev mahalline çekiliyor.”   

Yeni Bir İş Modeli Doğmuş Oldu 
Şirketin bir de lastik kaplama işi var ki ciddi anlamda fark yaratan bir iş modeli… Geçtiğimiz yıllarda Brisa’nın yabancı ortağı Bridgestone, küresel lastik kaplama şirketi Bandaq’ı satın aldı. Sabancı Topluluğu da Bridgestone’dan izin alarak Türkiye’deki Balnaq şirketini bünyesine kattı. Bu satın almanın ciddi bir iş modeli yarattığını söyleyen Hakan Bayman, kaplamayla ilgili şu bilgileri verdi: “Kamyon ve otobüslerde eskiyen lastiğin üzerine yeni desen yerleştiriyoruz. Aynı lastikten 3 ömür çıkıyor. Bu, hem çevreye hem de bütçeye ciddi avantaj sağlıyor.” 

200 Bin Aracı İzliyor
Hakan Bey’in anlattıklarına göre Brisa, şuan bu kapsamdaki 200 bin aracı izleyebiliyor. Araç, garaja her gelişinde ‘lastik ne kadar erimiş, kaç kilometre yol gitmiş’ gibi sorulara yanıt veren bir raporlama sistemi oluşturuluyor. Hatta bu konuda Brisa’nın “Şoför arada uyuyor sonra gaza basıyor, ardından da sert fren yapıyorsa” bunu bile söyleyebilecek yetkinliği oluşmuş durumda… 

Fikri Çalışan Buldu, Şirket Fark Yarattı!
İnovasyona büyük önem verdiklerini söyleyen Hakan Bayman, bunu da şirket içi çalışanların fikir gücüyle yaptıklarını anlattı. Örneğin lastik.com.tr’nin bir çalışanın önerisi olduğunu söyleyen Bayman “Türkiye’de bir ilk... Siparişi veriyorsunuz, evinize yada ofisinize mobil servis geliyor. Bu kanalı kullanan müşterilerimizin yüzde 70’i kadın. Fikri sunan çalışanımızı da ödüllendirdik. Geçen yıla kadar bu tarz fark yaratacak fikirleri ‘ailesiyle istediği yere tatil’ şeklinde ödüllendiriyorduk. Ama şimdi getirdiği cironun yarattığı katma değere göre bir sistem düşünüyoruz.”

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al