HaberlerLES Türkiye’den Entellektüel Varlıkların Yönetimi ve Ticarileştirilmesi Eğitimleri


Teknoloji ve Lisans Yöneticileri Derneği (LES Türkiye) geçtiğimiz ay önce Ankara’da Bilkent Üniversitesinde European Enterprise Network (EEN) sponsorluğu ve TTGV ortak organizasyonuyla, ardından Sabancı Üniversitesinde 20 Haziran 2012 tarihinde Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP) 5. Ulusal Kongresi öncesinde “Entellektüel Varlıkların/Fikri Mülkiyetin (FM) Yönetimi ve Ticarileştirilmesi” temalı kurslar düzenledi.

LES Türkiye Başkanı ve Inovent Genel Müdürü Ömer Hızıroğlu ile LES Türkiye Kurucu Başkanı ve  Destek Patent YK Üyesi Ersin Dereligil tarafından sunulan bu kurslarda fikri haklar, bunların ticarileştirilmesi ve lisanslama konusunda yeterli bilgi ve deneyimi olmayan ilgililer için özel olarak tasarlanmış mesleki gelişim serisinin lisanslı eğitimleri gerçekleştirilmiş oldu.

Bu eğitimlerinin amacı, FM ve Lisans anlaşmaları ile ilgili temel konseptlerin, iş ve hukuk perspektifi ile bir yönetici ve bir FM uzmanı tarafından interaktif bir yapıda katılımcılar ile paylaşılmasından oluşuyor. Eğitim, fikri hakların temelleri, lisanslamanın temelleri, fikri hakların ticarileştirilmesi, yönetim riskleri ve ilginç vaka çalışmaları olmak üzere toplam beş ana modülden oluşan eğitimlerde katılım 30 kişi ile sınırlı tutuluyor.

Teknolojinin ticarileştirilmesi bilgi temelli ekonominin en önemli unsuru olarak öne çıkmakta. Şirketler, Üniversiteler, KOBİ’ler ve AR-GE merkezleri her sene milyarlarca doları AR-GE ve teknoloji geliştirme yatırımı yaparak rekabet gücünü artırmak adına önemli stratejik kararlar alıyorlar. Bu yatırımların verimli kullanılması adına, FM haklarının doğru yönetimi ve lisanslama süreçleri ile maksimize edilmesi modern ekonominin olmazsa olmazı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al