Eylül 2012Makale: Teknoloji Geri Kalmayı Affetmez


Bilgi çağının hızına ayak uyduramayan şirketlerin küçülmeye fırsat bile bulamadan yok olması kaçınılmazdır. Bu nedenle, büyüyen rakipler karşısında küçülme hesapları yaparak ayakta kalma modeli artık geçerliliğini kaybetmektedir. Burada sürekli büyümeden ziyade şirketlerin kalıcılığını sağlayacak temel unsurun yenilikler üretmek olduğunu vurgulamak istiyorum. Geçmişte yaşanmış bazı olaylar teknolojik gelişmeleri umursamayan firmaların zor duruma düştüğünü net bir şekilde ortaya koymuştur.

Bunun çok çarpıcı örnekleri var: İsviçre’de bir teknoloji enstitüsü elektronik saat teknolojisini geliştirdiğinde bunu ilk olarak kendi ülkelerindeki saat üreticilerine sunmuşlar, ama hiç kimseden olumlu cevap alamamışlar. Ancak, geliştirildiği İsviçre’de rağbet görmeyen elektronik saat teknolojisi, sergilendiği bir fuarda Japon firmaları tarafından beğenilip Japonya’ya götürülünce İsviçre firmaları uzun yıllardır hakim oldukları saat pazarında büyük bir darbe yediler.

Bu örnekte olduğu gibi, teknolojik gelişmeler durmayı asla affetmez, mutlaka yeni çalışmaların önünü açmak gerekmektedir. Son olarak da fotoğraf makinelerindeki teknolojik gelişmelerin bu sektördeki dev şirketleri zora soktuğu haberleri gazetelerde yansımaktadır. Milyar dolarlık markaların sahipleri olan bu dev şirketler dijital fotoğraf makinesi teknolojisinin getirdiği yenilikler sonucunda film ve baskı gelirlerinden mahrum kalınca sıkıntıya düşmüşler. Böyle bir tehlike ülkemizin lokomotif sektörü olan tekstil sektörü için de geçerlidir.

Diğer ülkelerin ucuz işgücünün yol açacağı maliyet dezavantajı ve teknolojik yatırımlarımızın yetersizliği bu sektörün geleceğini tehlikeye sokabilir. On binlerce sanayi işletmesinin faaliyet gösterdiği bu sektörü yeni teknolojik yatırımlarla destekleyerek farklı ürünler üretebilir konuma getirmek çözüm olacaktır.

Yıllarca bu sektörün önünde gitmiş firmaların öncülüğünde gerçekleşecek bu yapıya markalaşmanın da önemli bir desteği olacaktır. Sadece karamsar tablolar çizmek yerine alternatif çözüm yollarının her zaman var olduğu unutmamalıyız.

Teknolojik yenilikler aslında yeni iş kapısı demektir. Yeni teknolojilerin sadece firmaların değil ülkelerin de önünü açmada kullanılması yeni fırsatlar doğurmaktadır. Aksi durumda yeni teknolojilerin gerisinde kalmak her zaman zarar etmek demektir.

Güzel günler dileklerimle,

Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al