HaberlerMakineciler 100 Milyar Dolarlık Hedefe Üniversiteler ile Ulaşacak


Türkiye makine sektörü ile üniversiteler, iş birliği geliştirmek ve gelecekteki Ar-Ge çalışmalarında bir yol haritası belirlemek üzere bir araya geldi. Orta Anadolu Makine Aksamları İhracatçıları Birliği'nin (OAİB) önderliğinde, 40 üniversiteden, rektörler, dekanlar ve öğretim üyelerinin katıldığı 'Üniversite-Sanayi İşbirliği Buluşması' organizasyonunda konuşan OAİB Başkanı Adnan Dalgakıran, Türk makine sektörünün en çok ihracat yapan 30 ülke arasında yüzde 22'lik artış oranı ile 10 yılda 4. sıraya yükseldiğine dikkat çekti. 

Hedef 100 Milyar Dolar
Dalgakıran, "2023'te 500 milyar dolar olarak hedeflenen Türkiye toplam ihracatı içerisinde sektörümüz 100 milyar dolarlık bir hedef belirlemiştir. Bunun yanı sıra Türkiye toplam ihracatı içerisinde yüzde 8'lik payımızı da yine bu zaman zarfından yüzde 20'ye çıkaracağız. Artık rekabeti ucuz işçilikle değil, nitelikli elemanla yapmalıyız. İşletmelerimizin yüzde 36'sında mühendis,yüzde 37'sinde ise tekniker bulunmuyor. Durumun aciliyeti ortada" dedi. Makine sektörünün 2011'de 8.4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, "Türkiye'yi makine sektöründe kendi üretim teknolojisine sahip bir ülke konumuna getirmek istiyoruz. Üniversite ve sanayicileri buluşturarak 2023 İhracat Hedeflerimize bir adım daha yaklaştık" diye konuştu.

Üniversite-Sanayi İşbirliği Kaçınılmaz Gereklilik
Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Destek Patent A.Ş. Ürün Geliştirme Yöneticisi Bora Erguvan; "Ekonomik hedeflerler koyulurken Üniversite-Sanayi işbirliklerini artık daha da sık duymaya başladık. Biz Destek Patent olarak bu işbirliğinin kaçınılmaz olduğunun bilincinde hareket ederek 2008 yılından bu yana İnoversite projemizi geliştirmeye devam ediyoruz. Bilginin öğrenilerek bilimin üretildiği üniversitelerin, sanayinin isteklerine cevap verebilme kapasitesini artıracak olan İnoversite projesi ile birlikte, sanayicimizin katma değerli ve patente dayalı ürün geliştirme hizmetlerine doğrudan katkıyı sağlıyoruz" diyerek sözlerine devam eden Erguvan,"2023 vizyonunda koyulan milli hedefler doğrultusunda sanayiciler, üniversitelerimiz ve bizler üzerimize düşen görevi fazlasıyla mesai harcayarak yerine getirmeliyiz" diyerek görüşlerini ifade etti.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al