Şengül Balcı Mete

Uzman GörüşleriMarka Olmak Algılarda Seçilen Hale Gelmektir!


Günümüzde şirketlerin gücü sahip oldukları maddi varlıklardan çok markalarının değeriyle ölçülmektedir. Markasıyla tüketicinin algısında seçilen hale gelen marka sahipleri üretim maliyetlerinin çok üstünde satışlar gerçekleştirebilirler.

Markalaşma sürecinin henüz başındayken “Marka olmak mı, Markayı taklit eden olmak mı?” istenildiğine karar vermek gerekir.

Markayı taklit eden olmaya karar verilirse kısa dönemli karlar elde edilebilir ancak uzun dönemde elde edilen kardan daha fazlasının kaybedileceği aşikardır. Bazı kişilerin yurtdışında belli bilinirliğe sahip markaların aynısı veya benzerini Türkiye’de kullanma ve tescil ettirme yolunu seçtiğini gözlemliyoruz. Dünyanın bu kadar küçük bir köy haline geldiği bu yüzyılda bu tercihi anlamak zor.

Marka olmaya karar verildiğinde, önce doğru markanın seçimi çok önemli hale gelmektedir. Bu konuda işletmeler bir ajansla çalışmayı tercih ediyorlar, genelde bu seçim bizce de doğru ama eksiktir. Daha bu aşamada Sınai Haklar konusunda bilgili ve deneyimli bir marka danışmanıyla çalışmaya başlamak gerekir. Zira ajansınız size çok güzel markalar oluşturmuş olsa da bu markanın Türkiye ve Dünya da tescil edilebilirlik kriterleri açısından değerlendirilmesi ve ön araştırma yapılması gereklidir.

Markanın kullanılacağı alanların eksiksiz tespit edilmesi de markalaşma sürecinin daha başında planlanması ve karar verilmesi gereken konulardan biridir.

Marka müracaatının ilgili patent ofisine yapılmasıyla tescil süreci başlar. Tescil süreci ortalama 1 yıl kadar sürmektedir. Tescil aldıktan sonra markanızın olası benzer marka tescilini önlemek adına takip edilmesi, markalaşma sürecinin olmazsa olmazlarındandır.

Markasına değer veren, markasına yatırım yapan marka sahipleri için; markalarının seçilen hale gelmesi kaçınılmazdır. Bu zorlu süreçte tüm marka sahiplerine kolaylıklar dileriz. Unutmayınız; “SATIŞ MARKAYLA BAŞLAR”

Markanızı uzman ellere teslim ediniz.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al