Eylül 2013Marka ve Reklam İlişkisi


Hepimiz için markaların bizde uyandırdığı bir anlam mutlaka vardır. Alışveriş yaparken ya da reklâmları izlerken hep bu anlam üzerine bir bilinç oluştururuz. Aklımızda o ürünle ilgili mutlaka bir şeyler kalır, Şöyle düşünelim; 

Pazar günü herhangi bir büyük markete gittiğinizde alacağınız ürünün standında bir süre ürünlere bakarız, sonra çeşitli kriterlere göre değerlendirme yaparız ve sonuç olarak sadece bir ürünü aralarından seçeriz. 

Emin olun bir ürün ile ilgili markaları sayın deseler birçok marka sayabilirsiniz ama önemli olan aklınızda yer etmiş ve ilk sayacağınız markadır, zaten firmalar açısından önemli olan da akla gelen ilk ürün olmayı başarabilmiş olmaktır. Ürün-marka ikilisi ile ilgili yapılan anketleri hatırlarsak ilk ve en önemli soru “ şu ürün için aklınıza gelen markaları sayın” dır ki işte vereceğiniz cevaptaki İLK marka hedefine ulaşmış firmadır. 

İşte önemli olan nokta, seçim yapılırken neden hep bazı markaların daha avantajlı olduğudur. Çünkü bu firmalar ürünlerini belirli bir vaat doğrultusunda pazarlıyorlar; vaat, vaadi destekleyici konsept, hedef kitleye yönelik pazarlama stratejileri, çeşitli fiyat ayarlamaları, hatta markanın logosu da burada çok önem kazanıyor.

Standın önündeki o kısacık seçimimiz için firmalar çok uzun araştırmalar yapıyorlar. Bizim taleplerimizi anlamaya çalışıyorlar, ihtiyaçlarımıza ve güdülerimize vurgu yapmak için çeşitli özgün reklâmlar yayınlıyorlar. Bu şapkadan tavşan çıkartma gayreti, her müşterinin karar anında ilk alternatifi olabilmek için. 

Firmaların günümüzde marka değeri ve reklam gücü arasındaki kuvvetli ilişkinin önemini kavrayarak hareket etmeleri ve ürünlerini bu doğrultuda pazarlamaları akıllıca olacaktır. Başarılı olmuş güçlü markalara baktığımızda hedef kitleye yönelik reklam kampanyalarını ve akılda kalıcı sloganlarla markanın desteklendiğini görebiliriz. Reklam ve markalaşma sürecinde profesyonel desteğe başvurmak firmaların rekabette bir adım öne geçmelerini sağlayacaktır. 

Güzel günler dileklerimle, 


Kemal Yamankaradeniz 
Destek Patent A.Ş. 
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al