Ekim 2015Markayı Kullanmak


Markalar tescil edildiği şekilde kullanılmak zorunda olduğuna ilişkin hüküm Markalar Kanunu’nda yer almaktadır. Bu nedenle markayı tescil ettirirken kullanılacağı şeklini ve markaların tescil alanlarını belirlerken de kullanım yönünü belirlemek gerekir. 

Markaların tescil edildiği 45 sınıf, markanın korunacağı sektörleri belirlemek için kullanılan uluslararası alanlardır. Markaların daha etkin korunması, tescil edildiği sektörler için kullanılması zorunludur. Bu nedenle Türk Patent Enstitüsü’nde var olan markaların sahipleri markayı nasıl kullandığını değerlendirmelidir. Zira markanın şekli olarak geçerliliği ve kullanım içeriği bir tartışma konusu yapılmaması için bu konu üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Şirketimizin geleceğinde en önemli değer olarak yer alan markalarımızın böyle bir tartışmanın içine çekilmiş olması firmamızda ciddi boyutlarda zarara neden olabilir. Markanın değer olarak hiçbir şekilde riskli bölgelerde tutulmaması, firmanın değer arttırımında önemli unsurlardan biri haline gelecektir. Üzerinde durulması gereken bu konuları takip etmek hiçbir şekilde zor değil sadece ciddi analizlerin zaman zaman yapılarak güncellemelerin takip edilmesi gerekir. 

Markaların tescilinden sonra geçen zaman içinde şekli ve tasarımsal bazı değişikliklerin olması normaldir ancak son güncel hali ile markanın Türk Patent Enstitüsü’ne yeniden müracaat edilerek, kullanıldığı şekilde tescilinin yapılması gerekmektedir.

Aynı şekilde yıllar içerisinde markanın kullanıldığı ürün grupları genişlemektedir. Bunların da tespit edilerek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bu kapsamda markanın yeniden müracaatının yapılması, markanın sahibi olan firmanın riskini azaltmış olacaktır. Amacımız markanın değerini arttırmaksa markanın güncel tutulması ana işlerimizden birisi olmak durumundadır.

Bol kazançlı günler dileklerimizle 


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al