HaberlerMevlana Kalkınma Ajansı Mucitlerden Proje Bekliyor


Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) "Bilgi ve Teknoloji Odaklı Üretim Mali Destek Programı'na" başladı. "Fikir sizden destek MEVKA’dan" sloganıyla açıklanan programa göre, fikrini, icadı ve patentini getirine mali destek sağlanacak. Bu programda Türkiye'nin her yerindeki KOBİ tanımına uyan kurum, kuruluş ve işletmeler, gerçek kişiler, kar amacı güden birlik ve kooperatifler, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin başvuru sahibi ve Üniversiteler ile Bakanlıklara Bağlı Araştırma Enstitüleri / İstasyonları da ortak olabilecek. 


Patent, fikir ve icadı olana mali destek programı kapsamında orta-ileri ve ileri teknolojiye geçiş amaçlı Ar-Ge kapasitesinin güçlendirilmesi, bilgi tabanlı teknoloji üretiminin sağlanması ve bilgi tabanlı kullanımın artırılması, yenilenebilir enerji potansiyelinin harekete geçirilmesi, eneıji verimliliği ve temiz üretim süreçlerinin iyileştirilmesi gibi süreçleri içeren projeler desteklenecek. 

MEVKA Genel Sekreterli Ahmet Akman ajansın yeni proje teklif çağrısının daha öncekilerden farklı olarak sadece Konya ve Karaman illerine değil tüm Türkiye'ye hatta yurtdışına da açık olduğunu belirterek "Ülkemizin her yerinden bölgemizde yatırım yapmak isteyen herkesi kapsıyor. Örneğin İstanbul veya Ankara'daki bir işletmecinin MEVKA'mn bu programından faydalanma fırsatı bulunuyor. Ayrıca bu programımıza özel olarak, olası başvuru sahiplerinden şirketlerini 3 ay önce kurmuş olma şartı da aranmıyor" diye konuştu. 

Fikri, düşüncesi olan mucitlerin hayallerinin MEVKA'mn desteği ile gerçekleşeceğini kaydeden Akman, "Mali Destek Programı kaplamında Konya veya Karaman'da kurumsallaşıp yatırımlarını bu illerde yapacak olan mucitlere, patenti olanlara kapılarımızı açtık. Yani program patenti olan ve kaynak arayan gerçek kişilere açıktır. Yeter ki Konya'ya, Karaman'a gelsinler ve yatırımlarını bölgede yapsınlar" dedi. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al