HaberlerMucit Anadolu


Birçok sektörde öncü olan İç Anadolu, yenilikçiliği seviyor. İç Anadolu Bölgesi, yenilik ve buluş açısından önemli bir gösterge olan patent başvurularında ilk sıralarda yer alıyor. Ankara, yılın ilk dokuz ayındaki 405 patent başvurusuyla Türkiye genelinde ikinci sırada bulunuyor. Konya, Eskişehir, Kayseri, Kütahya ve Sivas da mucit iller arasında yer alıyor. Patent başvurularında ilk 25'teki illerin 8'ini İç Anadolu kentleri oluşturuyor. 

MUCİT BAŞKENT 
Yeni buluşlar için yapılan patent başvurularında İç Anadolu Bölgesi önemli bir yere sahip. Türk Patent Enstitüsü'ne yapılan başvurularda bir patentin verilebilmesi için 3 evrensel kriter bulunuyor. Yenilik, tekniğin bilinen durumunu aşma ve sanayiye uygulanabilirlik patent verilmesi için aranan şartlar arasında. Ocak-eylül döneminde Türk Patent Enstitüsü'ne toplam 3 bin 292 başvuru geldi. İstanbul 1370 başvuruyla ilk sırayı çekerken, Ankara 405 başvuruyla ikinci oldu. Bursa ise 205 başvuruyla üçüncü sırada yer aldı. Başvurularda ilk 25'teki illerin 7'si İç Anadolu Bölgesi'nden çıktı. Konya'dan dokuz ayda 115, Eskişehir'den 53, Kayseri'den 30 patent başvurusu geldi. Kütahya ve Sivas 15'er, Afyon 12, Kırıkkale 6, Kırşehir ve Yozgat ise 2'şer patent başvurusu yaptı. İnovasyon yatırımlarını her geçen gün artıran İç Anadolu Bölgesi'nin gelecek dönemde daha çok patent başvurusu yapacağı tahmin ediliyor. 

890 PATENT ONAY ALDI 
Türk Patent Enstitüsü, ocak-eylül döneminde 890 patent başvurusuna onay verdi. İstanbul 382 patentle birinci, Bursa 136'yla ikinci olurken, Ankara ise onaylanan 81 patentle üçüncü sırada yer aldı. İç Anadolu Bölgesi'nden Konya dokuz ayda 30, Eskişehir 12, Kayseri 11, Afyon 3, Kütahya ise 2 patent sahibi oldu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al