HaberlerMÜSİAD, ‘Ar-Ge ve Patent Destekleri’ Etkinliği Gerçekleştirildi


MÜSİAD Bursa Şubesi Dernek Merkezi’nde Destek Patent Ar-Ge Eğitim Danışmanı Hakan Özcan tarafından 'Ar-Ge ve Patent Destekleri' konulu eğitim semineri gerçekleştirildi.  Destek Patent AR-GE Eğitim Danışmanı Hakan Özcan tarafından verilen eğitim programı kapsamında, Ar-Ge ve patent destekleri konusunda önemli noktalar anlatıldı.

Gerçekleştirilen eğitimde, Destek Akademi’nin zengin eğitim portföyünde bulunan sınai haklar eğitimleri ile Ar-Ge sürecinde patent başvuruları sırasında nerelerden destek alınacağı, patent almanın faydaları, patent alınmaz ise yaşanacak sıkıntılar, patent alınması için nelerin yapılması gerektiği, bir patente takılmadan Ar-Ge sürecinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ve Ar-Ge çalışmaları bulunan firmaların patent konusunda problem yaşamamaları için bir dizi Temel ve İleri Patent Eğitim programları sunuyor.

Patentlerin kişiye tekel olma ve ürettirmeme hakkı verdiğini söyleyen Hakan Özcan, dünyada arz-talep dengesinin bozulması durumuna göre üretici rantı veya tüketici rantının oluştuğunu arzın düşük talebin fazla olduğu durumlarda üretici rantının, talebin düşük ve arzın fazla olduğu zamanlarda tüketici rantının fazla olduğu durumlar doğmaktadır dedi.

‘Yeni Buluşlara İmza Atın’
Buluşu, teknik bir probleme getirilen teknik bir çözüm olarak tanımlayan Özcan, ‘Ülkemizin yumuşak karnı olarak tanımlanan cari açığın azalması için mutlaka araştırma ve geliştirmeye vakit ayırmalıyız.’ dedi. Cari açığın ilacının patent olduğunun altını çizen Özcan, ‘Katma değerli ürünler üretmeliyiz. Ar-Ge çalışmalarına başlarken geleceğe yatırım yaptığımızı unutmamalıyız. Bu çalışmaların sonucunu hemen olmasa da yakın gelecekte alacağınızı bilin. En önemlisi ayakta durmak ve sektörün dinamikleri ile rekabet edebilmek için yeni buluşlara imza atın’ ifadelerine yer verdi.

Patent kanunu ve onun üzerine kurulu olan patent sistemi sayesinde teknolojik bilginin herkese açık olduğunu ifade eden Hakan Özcan, patentin ana hedefinin ise teknolojik bilginin üremesini ve yayılmasını sağlamak olduğunu dile getirdi. Odağı bilgi olan kişi, kuruluş ve ülkelerin odağı para olanlara göre daha güçlü olduklarının altını çizdi.

Seminerin sonunda MÜSİAD Bursa Şubesi Başkan  Yardımcısı Kemal Ermiş, Hakan Özcan’a teşekkür plaketi takdim etti. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al