HaberlerMÜSİAD'da Marka ve Patent Uygulamaları Değerlendirildi


Tüm dünyada inovasyon, ARGE, ürün geliştirme, marka ve patent konularının yoğun olarak konuşulduğu şu günlerde, MÜSİAD üyelerinin yoğun katılımıyla MÜSİAD genel merkezinde "Patent ve Markalaşmanın Önemi" konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

Teşvikler Artırılmalı
Açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan konunun ve toplantının önemine dikkat çekti. Vardan konuşmasında,"Dünya çapında başarılı ekonomiler ve kurumlar, özellikle patent ve marka kavramının öneminin farkına varıp, bu konulara büyük emekler ve paralar harcamaktadır. Bu minvalde başta ABD ve İngiltere olmak üzere gelişmiş ülkelerin, maddi varlıklardan ziyade, görülmeyen varlıklara yatırım yapıyor olması da, bu ülkelerin inovasyon ve bilgi ekonomisine hızlı geçişini kolayca açıklamaktadır" şeklinde görüşlerini aktardı.

MÜSİAD'ın Davetlisi TPE Başkanıydı
Toplantıya Kasım ayında Avrupa Patent Akademisi İdari Kurul Başkanlığına seçilen Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habib Asan da konuşmacı olarak katıldı. Prof Dr. Habib Asan konuşmasında marka, patent ve inovasyon konularının önemine vurgular yaparak dünyadan çarpıcı rakamsal örnekler sundu. Dünya'da fikri mülkiyet haklarının ekonomideki etkinliğine dikkat çeken Asan, 1975 yılında dünyada fikri sermayenin ekonomideki payının  % 17 olduğunu 2010 yılı itibariyle bu oranın % 80'ne ulaştığını ifade etti. Ayrıca ülke olarak AR-GE yatırımlarına önem vererek, "Şu anda GSMH içinde ‰ 0,8 olan ARGE yatırım oranımızı, ‰ 1,5 seviyesine getirmek zorundayız. Gelişmiş ülkelerde AR-GE çalışmalarına ayrılan payın ‰ 2’nin üzerinde olduğunu düşünürsek, ne kadar çalışmamız gerektiğini daha iyi anlamış olacağız" şeklindeki ifadelerinin altını çizdi. Türk Patent Enstitüsü'nün çalışma prensipleri ve değişikliklerden de bahseden Başkan Asan, tasarım konusuyla ilgili TPE olarak kanun taslağı çalışmasının tamamlandığını, STK'lar, ticaret odaları ve üniversite temsilcilerinden oluşan ortak bir konsensusla taslağın son halinin oluşturulacağını ve 2012 Ocak ayı itibariyle Meclise sunulacağını ifade etti. Toplantı sonunda MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, TPE Başkanı Habib Asan'a teşekkür ve tebrik plaketi verdi.

Heyecan ve Cesaret Veriyor
MÜSİAD Basın Kurulu Başkanlığını yürüten Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, dünyada inovasyonun öneminin giderek arttığını belirterek, "28 yıldır dillendirdiğimiz patent, marka inovasyon gibi konuların bugünlerde, Cumhurbaşkanının, Başbakanın ve Bakanların gündemlerinin ana maddesi olması ve bununla ilgili konferanslar düzenlenmesi Destek Patent olarak bizlere de heyecan ve cesaret veriyor. Ülke olarak daha fazla mesai harcayarak, patent, marka ve katma değerli ürün çıtamızı yükseltmeliyiz" diyerek sözlerini ifade etti. 


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al