Mayıs 2015Odaklı Ar-GeTürkiye’ nin gelişmesi için teknoloji kullanan değil, üreten bir ülke konumuna gelmesi anlamında tüm somut işlerin başında patent müracaat sayılarını arttırmak gelmektedir. Yeni teknolojilerin artması patent sayılarıyla doğru orantılıdır. Türkiye’ nin temel sorunu olan dış ticaret açığının oluşumunu tetikleyen önemli unsurların biri de sadece hazır teknolojiyi kullanmaktadır. Hazır teknoloji yerine ikame edilecek yeni teknolojiler hem nitelikli iş gücünün hem de bu alandaki bilgi birikimine zemin hazırlayacaktır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi iş dünyasının şemsiye kuruluşu ve sivil toplum örgütlerinin bu sorunu çözmek adına atacakları somut adımların çok etkili olacağı kanaatindeyim. 


Bugüne kadar bilinç oluşturma anlamında yapılan seminer ve toplantıların yerini hareket planlarına bırakması gerekmektedir. Kimsenin mazeretler arkasına sığınamayacağı kadar sıkıntılı olan bu sorunun siyasi otoritelerce de doğru algılandığı, TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumlarının teşvik ve destek fonlarının arttırılmasıyla da anlaşılmaktadır. 

Tüm bu çalışmalar Türk sanayicisinin ve ihracatçısının farklılıklar oluşturarak pazarda tasarımını, markasını ve patentini ön plana çıkararak pazardan pay alması gerekliliğini işaret etmektedir. Hayatımızın her parçasında yer alan yeni teknolojiler hayatı kolaylaştırıp, çalışma hızını arttırmıştır. Şirketlerin iç iletişimlerinden karar alma süreçlerine kadar her alanda hızlı gelişimin önü açılmıştır.

Günümüzde global rekabet şartlarında küçük kar marjları ile büyük hedefler gerçekleştirmek ancak bu teknolojik yapı ile mümkündür. Ülkemizdeki sanayicilik anlayışının bu gelişmelerin dışında kalması mümkün olmadığından bu yapılara uyum sağlayarak kendi gelişim modellerimizi oluşturmalıyız.  Ancak öncelikle bunun alt yapısının oluşturulması gerekli olup, katma değerli ürünü daha uygun maliyet ile farklı ülkelerde üretimin ana temasını da markalı ürünler oluşturacağından bu gerçekleştirme hedefi güdülmelidir. 

Sevgili dostlar eğer gerçekten bu ülkenin kaynaklarını kullanarak bu ülkede katma değerli ürünler üretmek istiyorsak Ar-Ge birimlerine hedef verin ve sonuç isteyin.
Güzel günler dileklerimle…

Destek Patent A.Ş. Yön. Krl. Bşk.
Kemal Yamankaradeniz


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al