HaberlerÖğrencilere İlk Ders "Markanızı Koruyun"


Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’ndeki Marka Yönetimi dersine Destek Patent'ten Hülya Doğan konuk oldu. Söyleşide markalaşma sürecinin ilk adımı olan marka tescili konuşuldu.

Ege Üniversitesi Matbaa bölümünden 1997 yılında mezun olan Hülya Doğan 1999 yılından beri Destek Patent'te çalışıyor. Okuldan mezun olduktan sonra ilk defa öğrencilerle buluştuğunu ve bunun heyecanını yaşadığını belirten Doğan: “Bir işe başlarken önce marka tescili alınmalıdır. Çünkü sizin marka ismi ve logo gibi değerleriniz bir başka firma tarafından daha önceden alındıysa siz bu değerleriniz üzerinde hukuki olarak herhangi bir hak iddia edemezsiniz.” dedi.

Patent ve tescil konusunda  kavram kargaşası yaşandığına değinen Hülya Doğan markanın patentinin alınamayacağını ancak tescilinin yapılabileceğini söyleyerek patentin ürün veya hizmet alanında alındığına tescilin ise marka ismi, logo gibi değerler üzerinden yapıldığına dikkat çekti.

Marka olarak tescil edilemeycek durumların 556 sayılı KHK’de (Kanun Hükmünde Kararnameler) 7a’dan 7k’ye kadar olan maddelerde tanımlandığını belirten Doğan: “Marka Ön Araştırmasının (Marka Tescil Edilebilirlik Araştırması) mutlaka yapılması gerekiyor. Bu araştırma ile kullanmayı düşündüğünüz marka ismi, logo gibi değerleri kullanıp kullanamayacağınız belirlenir ki daha sonradan hukuki bir sorunla karşılaşmanız önlenmiş olur.” dedi.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölüm Başkanı ve Konya Reklamcılar Derneği Başkanı ve Reklam Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. Hüseyin Altunbaş ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Öğrencilerimize sadece marka iletişimine dair bilgiler değil markalaşma sürecinin yasal süreçleriyle ilgili bilgiler de vermeye çalışıyoruz. Reklamcı olmak sadece pazarlama iletişimini bilmekle olmaz. Eğer reklamcıysanız, reklamcı olacaksınız hizmet verdiğiniz markayı ilgilendiren yasal süreçleri de bilmelisiniz.”

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al